23 DE BIBLIOTHEEK NU, MAAR HOE IS HET ONTSTAAN OiT\° b $01 I de Bibliotheek Iedereen kent natuurlijk de Heerhugowaardse biblio theek, vaak de Bieb genoemd, gevestigd in het ge meentehuis aan de Parelhof. Maar hoe en wanneer is die bibliotheek eigenlijk ontstaan en wat waren de doelstellingen van zo'n boekenuitleen? Een eerste aanzet tot het ontstaan van een bibliotheek werd gemaakt in De Noord in de ruimte onder in de kerkto ren van de Heilige Hartparochie. Vrijwilligers verstrekten op zondag vanuit de kerk leeswerk, voor zover daar behoefte aan bestond. De eerste boeken waren geschonken door parochianen. Bij de bouw van het Don Boscohuis in 1930 verhuisde de uitleen van boeken hiernaartoe. Uitsluitend na de hoogmis op zondag morgen was het mogelijk om een boek te lenen. Daarvoor moest men per boek een dubbeltje leesgeld betalen. Het as sortiment bestond hoofdzakelijk uit ont spanningslectuur Deze parochiebiblio theek was aangewezen op uit legaten verkregen lectuur en op het geld dat binnen kwam uit de leesgelden. De Stichting Dorpsbelang Noord maakte zich in de jaren 50 sterk voor de bouw van een dorpshuis met bibliotheek, want vond men.. 'De vrijetijdsbesteding buiten vereni gingsverband is, voor zover controleer baar, slecht. Vooral de schoolvrije jeugd kan in de avond niets geboden worden. Onze plattelandsjeugd is op deze manier bezig een z.g. asfaltjeugd te worden. Het dorpshuis kwam er en werd in 1962 geopend en ingezegend door pas toor C.J. Berkhout. Door het verschui ven van twee biljarttafels met een klei ne tafel ertussen werd een uitleenruimte gecreëerd. Om een boek te kunnen le nen moest de leesliefhebber vijf of tien cent per week betalen. Er was een cata logus van de boeken, zodat je thuis de boeken kon bekijken die je wilde lenen. De boeken waren allemaal gekaft in bruin kaftpapier, je kon ze niet zelf uit kiezen en je kon ook niet afgaan op een mooie kaft of iets dergelijks. Alle boeken leken dus op elkaar. Daarom was het han dig datje ze thuis al kon bekijken. Na de bouw van het dorpshuis verhuisde de bi bliotheek naar de noordoostkant hiervan, waar thans de Anna zaal is gevestigd. Dit moet zo rond 1964 zijn geweest. De uitleenpost was toen een klein vier kant hokje (nu opslagplaats van de mu ziekinstrumenten van de drumband) in het Dorpshuis met ca. 1500 boeken, al leen romans en jeugdboeken. In het begin ontvingen de medewerkers een boeken- bon van 15,- of 25,- per jaar als ver goeding. Meestal kregen ze met kerst ook nog een fles wijn, een kerstbrood of een rollade aan huis bezorgd door een be stuurslid. Later verdienden ze ƒ1,- per uur dat nog weer later werd verhoogd naar 2,50. Heerhugowaard centrum In Heerhugowaard bestonden veertig a vijftig jaar geleden drie bibliotheekjes die alle drie een aparte zuil vertegenwoordig den. Namelijk katholiek, gereformeerd en neutraal. Na kerktijd kon men boeken le nen in de katholieke en in de gerefor meerde bibliotheek. De Nutsbibliotheek was ondergebracht in een vertrekje van garagebedrijf A. de Groot tegenover café de Swan. Deze drie bibliotheken boden hun lezers beperkte openingstijden, na melijk 1 uur per week. Ieder voor zich had het moeilijk om de boel draaiende te houden. De drie vrouwenverenigingen; De Platte- Jeaimetle Dobbelaar en Ria Kootkeibibliotheek medewerkers 'iji

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 5