RIET, RIJSHOUT EN SPIEGELEND WATER Er worden regelmatig artikelen gepubli ceerd over wat men noemtHet Hollands Landschap. Het gaat dan vaak over de westelijke ge bieden in ons land. Daar moetje wezen om te kunnen zien hoe zeer land en water de ligging hebben bepaald van huizen, schuren, kerken en openbare gebouwen. Net als men lang geleden al rekening moest houden met de plek van terpen, vliedbergen, dijken, weiden en akkerland langs een meer of rivier landinwaarts. Op waterrijke plaatsen zal onze aandacht niet zelden worden getrokken door het z.g. rietland. Riet is een overbekende plant die van natte voeten houdt en op tal van plaatsen het natuurbeeld verfraait. Riet komt in ons polderland volop voor langs de waterkanten. Eenmaal gemaaid, gebost verzameld en gedroogd is deze plant al eeuwen lang van groot nut als dakbedekking, windkering en isolatie materiaal. Daarnaast is deze plant ook van belang als broed- en schuilplaats voor een groot aantal vogelsoorten als riethen (meer bekend als waterhoen), rietgors, rietzanger en rietgans. Rietland is vaak moeilijk begaanbaar, al helemaal niet in de buurt van open water. Het komt voor dat losse stukken, z.g. riet schoten, op drift raken en zo door de wind naar elders verhuizen. Dit verschijn sel doet zich echter niet gauw voor wan neer het riet in een vastere, meer kleihou- dende grond wortelt. Enkele boomsoor ten, vaak els en wilg, houden er ook wel van met hun voeten in of vlakbij water te staan. Het belang van dergelijke bomen is dat ze b.v. de dijkvoet versterken en ook nog mooi rijshout (jonge buigzame twij gen) leveren. Van dit z.g. geriefhout wer den vooral vroeger werden b.v. manden gevlochten en bezems gemaakt. Van de wilgentakken worden ook al eeuwenlang, en nog steeds, zinkstukken gemaakt als versteviging van waterbouwkundige wer ken. Riet en water; volop aanwezig ook in en rond de Waard. Zo gewoon dat wij het vaak nauwelijks beseffen maar het heeft nog steeds een belangrijke functie. Tekst en beeld; Ton Schotten In het oude Noord Hollandse landschap staan de huizen nog vaak tot hun wenkbrau wen in het riet

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 53