49, in de Republiek der Verenigde Nederlanden had bereikt, die van luitenant-admiraal-ge neraal van de vloot. Hij was recht door zee, wars van elk eerbetoon en een republikein die pal achter de raadspensionaris Johan de Witt stond. Tromp zal niet zo erg vaak op de boerderij aan de Hensbroecker Wegh geweest zijn, Margaretha had een fraai landgoed in 's-Gravenland, waar Comelis steeds vaker zijn toevlucht in de drank zocht. Constantijn Huygens dichtte over hem: Hij sitt op 's-Gravenland, die 't scheep veel wond'ren dee; Hij waer veel dienstiger, dnnckt mij, op 's Graven Zee. In 1672 keerde het tij, Lodewijk XIV van Frankrijk viel de Republiek binnen, de ge vangenis in 's-Gravenhage werd in opdracht van Tromp bestormd en de gebroeders de Witt door het 't gepeupel'gelyncht. Een verzoening met de Ruyter kwam tot stand door bemiddeling van Stadhouder Willem III en diens belofte dat Tromp de Ruyter zou opvolgen als opperbevelhebber van de vloot na diens dood. Ondanks zijn pro-Engelse instelling vocht Tromp tijdens de 3e Engelse oorlog bij Schooneveld en Kijkduin onder de Ruyter tegen de Engelsen.Na de vrede van 1674 werd hij door de Engelse koning Karei II in de adel stand verheven! Tromp werd in 1676 opperbevelhebber van de Deense vloot en benoemd tot Ridder van de Witte Olifant. Hij versloeg de Zweedse vloot en werd door Christiaan V van Denemarken verheven tot Graaf van Syllisborg! Bedenk dat hij in die tijd ook nog hoofdin geland van de polder Heer-Huyghen-Waert was! Pas op 6 februari 1679 werd hij eindelijk dan luitenant-admiraal-generaal van de Republiek, de Ruyter was in 1676 bij Syracuse gesneuveld. Na 5 jaar werd hij op gevolgd door Cornelis Evertsen als opper bevelhebber. Margaretha stierf in 1690 en Cornelis Tromp zelf op 26 mei 1691, zijn lichaam en geest aangetast door drank en wroeging. Hij werd begraven in de familiegrafkelder te Delft. De boerderij op Jan Glijnisweg 25 kreeg in 1905, na vele omzwervingen, als eigenaar Cornelis de Moei, zijn kleinzoon Gerrit, de huidige bewoner, trouwde met Margaretha, namen uit een roemrucht verleden! Door de nieuwbouw rondom de boerderij is er nu geen boerenbedrijf meer. Cornelis Tromp was tot zijn dood hoofd-in- geland van de polder, misschien wel de meest flamboyante en beroemdste, er is echter geen straat, plein of school naar hem genoemd, een vergeten "Waardig Heer" In de telefoongids van Heerhugowaard komt de naam Tromp 29 keer voor, dus heeft hij kennelijk meer zijn stempel op de bevolking gedrukt dan men zou denken! Nederlandse schepen op de rede van Texel; in het midden de 'Gouden Leeuw', het vlaggesehip van Cornells Tromp. Geschilderd door Ludo/f Backlniysen Dit artikel is eerder verschenen in de Koerier. Bronnen: "Stolpboerderijen in Heerhugowaard" van Henk Komen "De Heerhugowaard" van JJ.Schilstra

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 51