CORNELTS TROMP, ADMIRAAL EN HOOFDINGELAND 48. Hoe kwam onze zeeheld Admiraal Comelis Tromp verzeild in de polder Heerhugo- waard? Bij de loting van de kavels op 20 juni 1631 in Alkmaar was ook Dieuwer Bicker aanwe zig, de zuster van Andries Bicker, de Burgemeester van Amsterdam. Zij was ge trouwd met Jan Jansz. van Helmond, maar tijdens de loting was zij al weduwe, haar man was gestorven aan de pest die in 1625 heerste in Alkmaar en Amsterdam. Dieuwer verkreeg de kavels Ell en El2, welke te zien zijn op de kavelkaart van 1631 van Anthonis Metius en Baert Claesz.. Rechts: Deze percelen, elk groot "15 Morgens Comehs Tromp Suyver Landt" 1 morgen 0,85 ha lig gen aan de westzijde van de toenmalige "Hensbroecker Wegh ter hoogte van de Oterlekerweg. Haar zoon Jan van Helmond wordt in 1655 genoemd als eigenaar van een boerenstolp op de eerste kavel, tegenwoor dig Jan Glijnisweg 25. Maar wat heeft onze Admiraal daarmee te maken? Wel, Jan van Helmond was in 1644 ge trouwd met Margaretha van Raephorst, maar kwam in 1665 te overlijden. Zijn we duwe hertrouwde twee jaar later met admi raal Comelis Tromp, die zo eigenaar werd van de boerderij en in 1674 toetrad tot het polderbestuur als hoofd-ingeland. Zijn zwie rige handtekening stond dan ook in 1690 voor accoord onder de jaarrekening van het polderbestuur. Voor Comelis Tromp was het een verstands huwelijk met de vier jaar oudere en schatrij ke kinderloze Margaretha. Hij was zojuist door de Staten-Generaal op non-actief gesteld na een conflict met admi raal de Ruyter, onder wiens bevel hij deel nam aan de Tweedaagse zeeslag (4-5 augus tus 1666) tegen de Engelsen en Franse vloot. Tromp versloeg de Britse achterhoe de, maar had zich met zijn eskader zover van de in het nauw gebrachte hoofdmacht van de Ruyter verwijderd, tegen diens bevel in, dat hij die niet meer te hulp kon ko- men.De Ruyter verweet hem daarom de ne derlaag. Tromp moest zijn opwachting ma ken op het vlaggeschip, "de Zeven Provinciën", en werd, in het bijzijn van een groot aantal schepelingen door de Ruyter voor 'schelm' uitgescholden en van zijn schip verwijderd. Hij verbood hem ooit nog een voet op de "Zeven Provinciën" te zetten. Comelis Tromp werd in Rotterdam gedoopt op 3 september 1629 en was de tweede zoon van onze grote zeeheld "Bestevaer" Maarten Harpertsz. Tromp van wie hij het vak als zeeofficier leerde. In 1653 werd hij benoemd tot schout-bij-nacht bij de Admiraliteit van Amsterdam na de zeesla gen bij Elba en Livomo. Comelis Tromp was in alles het tegenover gestelde van de Ruyter, als zoon van "Bestevaer" en telg uit een belangrijke re gentenfamilie stond hij aan de zijde van de Oranjegezinden en Willem III, daarnaast was hij echter een eigengereid man, een op schepper, drinkebroer en bedrieger. De Ruyter was een zoon van het volk, die op eigen kracht een van de hoogste posities Henk Aandewiel

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 50