Het is een grote boerderij met een dubbel vierkant. Er heeft in deze stolp aan de voor kant (westzijde) een steen gezeten met het jaartal 1764. Dat wijst op herbouw van een oudere boerderij, want op de kaart van Uitwaterende Sluizen uit 1682 staat Groenedijk 3 al ingetekend. De oorspronke lijke boerderij Groot Bethlehem dateert dus van vóór 1682. De boerderij Groenedijk 9 is jonger. Die zien we pas op de eerste kaarten van het kadaster uit omstreeks 1810. De Groenedijk liep indertijd niet zoals nu, vanaf Groenedijk 3 rechtdoor naar de Veenhuizerkade, maar boog aan de zuidzijde om de stolp Groenedijk 3 heen in westelijke en vervolgens in zuidelijke richting naar de hoek Molenweg/Plempdijk. Het bewoonde deel van die stolp was naar het westen ge richt. Op de topografische kaart van omst reeks 1840 zien we een groot bos liggen ten westen van de stolp vanaf de Groenedijk tot bijna de Veenhuizerweg. De bewoners van Groot Bethlehem (en Klein Bethlehem, Groenedijk 5) hebben heel lang tegen een bos aangekeken. Omstreeks 1870 werd dat bos gekapt en kon men vanuit de woonka mer van de boerderij naar de Veenhuizerweg kijken en mogelijk zelfs aan de horizon de Middenweg in De Noord zien. Toen de Groenedijk rond 1915 rechtdoor werd getrokken, verviel het deel van de dijk ten zuiden van de stolp. De weg liep niet langer meer langs het bewoonde deel van de stolp, maar alleen langs de achterzijde. De boerderij Groot Bethlehem verloor haar woonfunctie in de tweede helft van de vori ge eeuw. De reden was dat de woonkamer toen aan de verkeerde kant zat. Vanaf de Groenedijk gezien aan de achterzijde (west zijde). De oude stolp met zijn bijzondere naam werd veestalling en is dat tot op heden gebleven. De oorsprong van de namen Groot en Klein Bethlehem zal wel altijd on bekend blijven. Misschien heeft de boer derij oorspronkelijk Bethlehem geheten. Geen ongewone naam voor een boerde rij. Die naam komt meer voor. Mogelijk werd na de bouw van de arbeiderswo ning naast de boerderij de naam van de boerderij veranderd in Groot Bethlehem en kreeg de arbeiderswoning de naam Klein Bethlehem. De enkele jaren gele den gesloopte stolp boerderij Groenedijk 9. Het gezin van Cornell's van Diepen en Neeltje Bos voor het woongedeelte (west zijde) van de toen nog bewoonde stolpboerderij Groenedijk 3. Op de foto uit 1948 staan, achter v.l.n.r.: Alie, Annie, Dirk, Jan (met baret) en Greet. Midden v.l.n.r.: Corrie, pater Dirk van Diepen, moeder Neeltje Bos met op schoot Nellie, vader Cornells van Diepen, missionaris Jan van Diepen en Jo. Vooraan v.l.n.r.: Riet, Nico, Kees, Jaap en Arie. Bronnen: Ed Dekker, (1993). Veenhuizen van vroeger. Henk Komen, (2011). Stolpboerderijen in Heerhugowaard, deel 111. Simon Zuurbier, Castricum. Diverse akten en ge gevens familie Zuurbier. Gegevens bevolkingsregister Heerhugowaard en Veenhuizen

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 48