lJ GROOT EN KLEIN BETHLEHEM AAN DE GROENEDIJK Wie was Jacob Zuurbier (1797-1857) en waar stond zijn boerderij met de naam Groot en Klein BethlehemWe komen Jacob tegen als kiesgerechtigde in 1850 in de toenmalige nog zelfstandige gemeente Veenhuizen (nu onderdeel van Heerhugowaard). Alleen lieden die een bo vengemiddeld bedrag aan belasting betaal den, mochten in die tijd bij verkiezingen hun stem uitbrengen. Daartoe behoorde Jacob Zuurbier. Hij was met 126 zelfs de hoogste betaler in Veenhuizen. Tot 1854, toen Veenhuizen samengevoegd werd met Heerhugowaard, was hij wethouder van Veenhuizen. Verder wordt hij genoemd als 'veehouder en eigenaar van de boerderij en woonhuis Groot en Klein Bethlehem, ten westen van de Waarddijk te Veenhuizen'. Maar waar lag Groot en Klein Bethlehem? Uit kadastraal onderzoek blijkt dat hij zo wel de boerderij Groenedijk 3 als Groenedijk 9 bezat. Er heeft een huisje bij de boerderij Groenedijk 9 gestaan. Dit huis je is gesloopt in 1934. Zou dat het woon huis zijn bij de boerderij die Jacob Zuurbier volgens de archiefgegevens in bezit had? In het derde deel van de serie 'Stolpboerderijen in Heerhugowaard', welke vorig jaar verscheen, concludeer ik op grond van deze gegevens dat de boerderij Groenedijk 9 de naam droeg van Groot en Klein Bethlehem. Simon P.A. Zuurbier uit Castricum maakte mij, na het verschijnen van deel III, attent op nieuwe historische gegevens die hij betreffende zijn familie had achterhaald. De geschiedenis van de beide boerderijen Groenedijk 3 en 9, voor de periode dat die in het bezit waren van Jacob Zuurbier, dient naar aanleiding van deze nieuwe gegevens te worden herschre ven. Ik ben Simon dan ook zeer dankbaar dat hij met zijn gegevens mij instaat heeft gesteld een nieuw licht op Groot en Klein Bethlehem te laten schijnen. Lange tijd was de boerderij Groenedijk 3 de enige bebouwing aan de Groenedijk. Voor 1682 stond hier al een stolp. Groenedijk 9 is van latere datum. Deze zien we pas op de eerste kaarten van het kadas ter uit omstreeks 1810. Eigenaren van Groenedijk 9 waren toen Catharina Pater (1782-1842) en haar man Jan Groenveld (1783-1836). Na het overlijden van haar man verkocht Catharina Pater in 1839 haar boerderij Groenedijk 9 voor 6.039 aan Leendert Guiljam (1802-), een zeer vermo gende patriciër uit Hoorn. In 1855 verkocht hij Groenedijk 9 met de bijbehorende twin tig hectare land voor 17.267 aan Jacob Zuurbier die in 1824 met Maartje Klaver (1800-1827) was getrouwd. Maartje over leed in het kraambed bij de geboorte van Cornelis (1827-1850). Jacob hertrouwde in 1830 met Grietje Rood (1797-1871). Uit dat huwelijk werden zes kinderen geboren. Jacob Zuurbier was een zoon van Cornelis Zuurbier (1749-1807) en Trijntje Kieft uit de Schermer. De familie Zuurbier was al generaties lang actief als boer in die polder. Jacob vertrok naar Heerhugowaard. Maar burgerwoning H» Groenedijk 3 Groenedijk Tekst; Henk Komen De stolpboerderij Groenedijk 3 was lange tijd de enige boerderij aan de Groenedijk. Vóór 1683 stond hier al een stolp, welke in 1764 werd vervangen door de huidige boerderij. Het woongedeelte zat links aan de westzijde en de Groenedijk liep toen om de boerderij heen. Noordelijk lag de arbeiderswoning Groenedijk 5 die bij de boerderij behoorde. De boerderij droeg de naam Groot Bethlehem en de arbeiderswoning Klein Bethlehem.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 46