43. Napoleon Bonaparte 1769 - 1821 twee meerderjarige kinderen werd toen hun gedeelte van het vermogen uitbetaald, maar de rest werd beheerd door Mr. Schellink-hout uit Oudorp (die trouwens ook jarenlang als weesmeester in Heerhugowaard optrad). Door zijn over lijden werden de weesmeesters alsnog verantwoordelijk voor de rest van het vermogen. De resterende 10.555 Gulden waren als volgt belegd: 1 hypotheekbrief voor een woning met 30 Morgen land van Janneke Meijits, wedu we van Jan van der Linden: waarde 5600 gulden 1 hypotheekbrief van Dirk Klaas over drie stukken land in St. Pancras: waarde 800 gulden 1 obligatie of lening aan Jan Rus (een van de voogden) waarde 1500 gulden 1 obligatie aan Heerhugowaard: waarde 2000 gulden 1 obligatie aan Arien Oudejans waarde 2000 gulden 1 obligatie aan Teunis Gras: waarde 500 gulden En een restant in contanten van 1755 gulden Het einde van de weeskamers Door de invoering van de Code Civil (Code Napoleon) komt er in 1811 een ein de aan de weeskamers. Ze werden in de wetgeving niet genoemd en mochten dus geen nieuwe voogdijzaken meer aannemen. De taken werden overge nomen door rechterlijke organisaties die het zogenoemde voogdijrecht regelden De laatste buitengewone vergadering van de schepenen, baljuwen en weesmeesters in Heerhugowaard werd gehouden op 1 maart 1811. Men werd gesommeerd om alle charters, papieren en aktes aangaande de Heerhugowaard over te dragen aan de heer Verschuir in Hoorn. De secretaris van Heerhugowaard plaatste deze papieren in een kist en deze werd verzegeld en over gedragen. Pas in 1835 zijn de weeskamers openbare inrichtingen. In 1852 werden de weeska mers geliquideerd en de nog openstaande zaken moesten afgehandeld worden. Men spoorde de eigenaren op van wie de wees kamers nog iets in beheer hadden. Deze hadden na hun meerderjarigheid geen aan spraak op hun eigendommen gemaakt. Hiervoor moest de administratie van de weeskamer bij een commissie ingeleverd worden. Als men de rechtmatige eigenaren niet kon opsporen, vervielen geld en goe deren aan de staat. De commissie werd in 1880 opgeheven en de administratie ging terug aan de desbe treffende stad. Op het artikel Grof- en hoefsmeden in De Waard van Henk Komen in de vorige Overhaal kwam de volgende aanvulling van Th. Floris: Zijn ouders namen in 1955 de smederij van Herman Disselhorst over en zijn daar tot 1968 blijven wonen. Hij deed smidswerk maar repa reerde ook fietsen en brommers. In De Noord was Jac. Floris vooral bekend onder zijn schuilnaam Jaap Versier jp/j

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 45