boven in stippellijn ingetekend de afwate ring van de Waard naar de Langereis via de Oude Wetering en de Korte Langereis. De doorgetrokken lijn geeft de grens aan van de heerlijkheid Veenhuizen. Het rech ter kaartje op de vorige pagina geeft de waterafvoer weer via de Wester Langereis en de Korte Langereis na 1539. Op beide kaartjes zijn ook verschillende "braken" te zien. De dijkjes hielden het dus wel eens niet. Wanneer die braakjes zijn ontstaan is mij niet bekend. Een paar namen; Noort Braecie, Piet Deckers Braeckje, Cleijne Braeckje en Braeckje. Bij de inpoldering van de Heerhugowaard (1629-1631) werden de dijken van de Wester Langereis en de Korte Langereis verbeterd. De Groenedijk werd ook verbe terd, maar de Heer van Veenhuizen Reinout van Brederode stond een sloot langs de dijk niet toe. Veenhuizen, met zijn eigen banne, een schout, burgemeester en schepenen, moet goede troeven in handen hebben gehad: zij claimde bij de bedijkers van de Waert be halve verhoging van de omloopdijk twee nieuwe wegen waarvan de Clamwech - nu Kerkweg - tussen de Groenedijk en de Veenhuizerweg er één zal zijn geweest) en twee nieuwe hekken. Door de nieuwe we gen ontstond een betere weg\>erbinding tussen beide polders5. Omdat de grens tussen het water van de Grafelijkheid (later de Waard) en van de heerlijkheid Veenhuizen niet vaststond, moest daar een oplossing voor gevonden worden. De Rekenkamer werd toen op 5 mei 1631 bereid gevonden een grensscheiding te traceren en vervolgens werd bij brief van den vrijheer van Veenhuizen d.d. 14 Januari 1632 bepaald, hoe de overige ver houdingen tusschen zijn dorp en de regee ring van de H.H. Waard geregeld zouden zijn6 Op kavelkaart op de volgende pagina is te zien dat de Kerkweg loopt van de Dijkweg tot de kerk. Bij de andere kaart loopt de 39. Kerkweg door tot de Groenedijk en sluit aan op de Clamwech. Bij Sappewerf is op de kavelkaart te zien dat daar de weg stopt en bij de andere kaart loopt de weg langs Sappewerf en sluit aan op het vervolg van de Sappewerfweg. Er is gezorgd voor een betere verbinding tussen de polders. Op het linker kaartje is de grens met een stippellijn aangegeven tussen Veenhuizen en Heerhugowaard. Het gevaar van overstroming kwam niet alleen van de Waard. In de vroege ochtend van 5 november 1675, tussen 4 en 5 uur, brak de West-Friese Omringdijk bij Scharwoude door. Er was hier reeds tien jaar eerder op 5 de cember 1665 een doorbraak ontstaan, die niet behoorlijk was hersteld, wat West Friesland duur kwam te staan. Er werd een groot gat geslagen, vele roeden breed en ca. 30 voet diep. Het water overspoelde een groot deel van West-Friesland en kwam tot de Langereis. Alleen Wadway, Hoogwoud en Spanbroek bleven nog droog, maar het lager gelegen Aartswoud stond bijvoorbeeld wel onder water. Samen met het Geestmerambacht besloot de Niedorperkogge al op 6 novem ber een dam te leggen in de Wester Langereis op de plaats waar de Wester Langereis en de dijk van de Heerhugo waard bij elkaar kwamen. Men vreesde namelijk, dat de Veenhuizerpolder het water niet lang zou kunnen keren. Ook werden de Langereisdijk en de dijken langs de Heerhugowaard tot aan Rustenburg zoveel mogelijk verhoogd en verzwaard. Na de laatste storm op 5 december vrees de men toch dat de dijk langs de Wester Langereis het water niet langer zou kun nen houden. Op verzoek van de inwoners van Veenhuizen ging men een tweede dam in de Wester Langereis leggen, nabij deVeenhuizermolen*. De Berkmeer kwam wel onder water te staan, niet om dat de dijk bezweek, maar door overslag en doorsijpelen van water door de ring dijk. Het waren tot nog toe noodmaatrege len geweest, maar men wilde in de Bedoeld wordt de meelmolen, die op de hoek stond van de Wester Langereis en de Korte Langereis, de mo len heeft daar gestaan van ca. 1566 tot ca. 1755. De eerste dam lag ter hoogte van de Groenedijk in de Wester Langereis. De tweede dam lag bij het Mal legal.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 41