versneld plaats. Hierdoor konden stormvloeden weer invloed krijgen op het ge bied3. Verondersteld wordt dat verschillende stormvloe den het meer hebben ver groot en dat de stormvloed van 1248 het meer "de Waard" de uiteindelijke grootte heeft gegeven. Veenhuizen is bij die stormvloeden wel droog gebleven, maar de strijd tegen het water bleef. Om Veenhuizen droog te houden werden er dijkjes gelegd. De eerste is ver moedelijk de Medijk of Maydijk geweest. Het was maar een klein gedeelte van Veenhuizen dat hierdoor veiliger was ge worden tegen het water van de Waard. De afvoer van het water uit de Waard was een probleem. Om het probleem op te los sen had in 1386 hertog Aelbrecht van Beieren octrooi gegeven tot het graven van de Langereis2. Om bij de Langereis te ko men moest het water uit de Waard door de Oude Wetering en door de Korte Langereis. De Oude Wetering liep geheel door het grondgebied van de Heer van Veenhuizen en was voor een gedeelte be dijkt door de Maydijk. In 1539 verzocht de heer van Veenhuizen, Aelbrecht Bloys van Treslong, aan de Commissarissen van de dijkage in West Friesland een groter deel van zijn gebied te mogen omkaden. Het niet omkade deel van zijn bezit kreeg door de stijging van het waterpeil van De Waert veel te stellen met wateroverlast. Bij zijn verzoek wees hij er nadrukkelijk op dat het overstromen van Veenhuizen het gevolg was van het uitmalen van overtollig water door de Geestmerambachtmolens op het grote boezemgebied. Te oordelen aan oude kaar ten is toen de kade aangelegd die bijna honderd jaar later bij de inpoldering van De Waerf is verhoogd en versterkt tot de Veenhuizer Omloopdijk4. Zoals onderstaand middelste kaartje aan geeft zou de Heer van Veenhuizen veel meer dijken moeten aanleggen als de Oude Wetering de afvoer van de Waard zou blijven. Het graven van de Wester Langereis was voor hem heel belangrijk. Hij kreeg daardoor een aangesloten gebied en de afwatering van de Waard ging langs zijn buitengrens zoals op onderstaand rechter plaatje is te zien. Op het kaartje van Anthonis Metius en Cornelis Comelisz uit 1627 (pag. 37) is CA 1O0O Deo Hel Alkmaar i Westelijk waddengebied rond het jaar 10001 Heerhugowaard ligt on geveer in de rechthoek en is grotendeels met veen bedekt Wiivtr Tussen het gearceerde gebied ligt het door de Maydijk bedijkte Veenhuizen Afwatering van De Waard door en langs Veenlnüzen tot 1539 De stippellijn is de afwatering en de doorgetrokken streep is de grens met Oude Niedorp en Hoogwoud Afwatering van De Waard langs Veen huizen na 1539 (stippellijn)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 40