line van de firma Raspoort Gebroeders De Bie uit IJmuiden in de Berkmeer arri veerde. Om vervolgens dik vijf weken te graven. Uiteindelijk voor niets. Cor Weel - in 1976 overleden op 78-jari- ge leeftijd - had het er moeilijk mee. „Mijn vader kon er niet van slapen", her innert zoon Sjaak zich. Vader Cor kon de consequenties van zijn verzet niet over zien, maar hij stond voor zijn zaak: hoe dan ook voorkomen dat de Berkmeer wordt opgescheept met vuil. Vervuiling en ongedierte De gemeente was lange tijd totaal niet onder de indruk van de bezwaren vanuit de Berkmeer. In een officieel bezwaar schrift aan GS noemde het polderbestuur zes argumenten: vervuiling van het op pervlaktewater, ontsiering van het land schappelijk schoon, gevaar voor ziekten onder het vee, toenemend verkeer op de smalle Berkmeerdijk, het gevaar van overwaaiend vuilnis (met overlast van meeuwen tot gevolg) en toename van on gedierte (in het bijzonder van ratten). 'Alle mogelijke maatregelen worden ge troffen om aan de bezwaren van overlast in welke zin dan ook, tegemoet te komen reageerde wijlen burgemeester Molleman tot het polderbestuur. Er zou niet langer dan een jaar worden gestort. Nadien zou het land in de oorspronkelijke staat wor den teruggebracht, beloofde de gemeente. Al deze woorden stelden de ingelanden allerminst gerust. Zonder overleg „De gemeente was raar bezig", vertelt Sjaak Weel. „Alles werd zonder overleg gedaan. Dat die vijf zware vrachtauto's, met zand voor de aanleg van een dam, te rug moesten, was te danken aan het feit dat het polderbestuur als wegbeheerder geen ontheffing was gevraagd om op de Berkmeerdijk - een B-weg - te rijden." „Ook bleken", vervolgt Sjaak, „in de grond van de beoogde stortplaats twee hoogspanningskabels te liggen. Die moe ten zeer ondiep hebben gelegen. Een wonder dat ze bij het graven niet zijn ge raakt." Een brief van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf aan de gemeente van december 1967 wijst op die kabels, van 50 Kv en 10 Kv. Het PEN gaf uiteindelijk toestemming voor het vuil storten, mits bij voldoende gronddekking van de ka bels. I T De stolp Berkmeerdijk 15 te Obdam, in de tijd dat Cor Weel er boerde.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 37