Poldervoorzitter zette zijn auto dwars op smalle dijk *T 1 r hstw NOVEMBER 1967 De Berkmeer boos op Heerhugowaard "Vuilnisvete" "Vuilnisvete in Heerhugowaard" stond er daags daarna met vette letters in het Noordhollands Dagblad. Uitvoerig schreef de krant over de opschudding in het an ders zou rustige poldertje. Er was al veel aan vooraf gegaan. En het zou nog onge veer een jaar duren voordat de waterplas werd gedempt. Pas toen keerde de rust te rug in de Berkmeer. De Berkmeer. Deze polder van ruim 270 hectare werd drooggemalen in 1636, ze venjaar later dan de aangrenzende polder Heerhugowaard. Ten tijde van De Affaire behoorde de Berkmeer tot drie gemeen ten: Heerhugowaard, Obdam en Opmeer. Sinds de gemeentelijke herindeling in 1979 valt de polder volledig onder Obdam. De Berkmeer behoort tot de gaafst bewaard gebleven polders. En juist daar wilde de gemeente Heerhugowaard haar vuilnis storten. Heerhugowaard zat omhoog met haar vuil. De stortplaats aan de Lindenlaan (nu Beukenlaan) raakte vol, ook al doordat Alkmaar daar gedurende drie jaar had ge stort. De gemeente zocht een tijdelijke stortplaats, in afwachting van een vuilver brandingsinstallatie. Onder druk van bezwaren van boeren aan onder meer de Molenweg, Oostdijk, Groenedijk, Plempdijk en Veenhuizerweg had de gemeente afgezien van het plan om aan de Molenweg bij de Plempdijk een belt aan te leggen op eigen grond. Handtekeningen Deze locatie lag recht tegenover de boer derij 'Hemelvuur sloeg mij neer, door rappe handen herrees ik weer' van toen tertijd Nic. van Stralen. De door hem op gehaalde 25 handtekeningen en zijn aan bod om grond te ruilen, leidden heel snel tot keuze voor de locatie Berkmeer. Burgemeester A.F. Molleman beperkte zijn verklaring voor de onverwachte om mezwaai tot: Wij vinden daar de algehe le situatie beter en juister. Het kwam Van Stralen op lelijke gezich ten te staan toen de ingelanden hoorden dat de gemeente grond van hem - op kor te afstand van de poldermolen - had over genomen voor de belt. De ingelanden stonden op hun achterste benen. Het pol derbestuur was nijdig. Pisnijdig. Protestbrieven van dijkgraaf Cor Weel en secretaris Piet Tamis naar de gemeente, Gedeputeerde Staten, Provinciale Waterstaat en Veegezondheidsdienst kon den echter niet verhinderen dat een drag- De kwestie over de vuil nisbelt baalde veelvul dig de krant. Het Noordhollands Dagblad meldde op donderdag 16 november 1967: 'De controverse tussen het bestuur van de polder Berkmeer en de ge meente Heerhugowaard over de aanleg van een vuilstortplaats aan de Berkmeerdijk, heeft gisteren een hoogtepunt bereikt'. Een kijkje vanuit de mo len op de Berkmeerdijk, richting het westen. Op dit smalle dijkje par keerde Cor Wee! in no vember 1967 zijn Morris om vijf grote vrachtauto's te blokke ren met zand voor de aanleg van de stort plaats.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 36