m HOE EEN MORRIS EEN VUILNISBELT IN DE BERKMEER TEGENHIELD Vader Cor deed net een tukkie. Het was een mooie dag in november 1967, bijna veertig jaar geleden. Het was dinsdag, 's Morgens was Cor Weel met zijn zoon Sjaak naar de veemarkt in Purmerend geweest. Het middageten had goed gesmaakt. Even de ogen dicht. Plots was hij klaar wakker, Cor Weel, de toenmalige dijkgraaf van de polder Berkmeer. Daar kwamen ze, Sjaak zag ze vanuit het zijraam van de Sint Jozefhoeve aan de Berkmeerdijk 15 aankomen. Op de Plempdijk kropen vijf vrachauto's nader bij. Cor Weel aarzelde geen moment. Woedend was hij Alsof hij het van te voren had bedacht. De kordate veehouder pakte zijn grijze Morris en zette de luxe wagen onverschrokken op de weg. Voor de kolossale vrachwagens, elk geladen met elf ton zand, was er geen doorkomen aan op het smalle dijkje. Politie erbij, een hele consternatie. Cor week niet. Na anderhalf uur stilstand dropen de vrachtauto's - achteruit - weer af. De inwendig kokende Cor Weel kon zijn Morris weer op het erf zetten. De vrachtwagens hebben nooit hun doel bereikt. Net als de gemeente Heerhugo waard, waaronder dat gedeelte van de Berkmeer toen viel. De actie van de door tastende dijkgraaf, die dreigde met nieu we blokkades, leidde tot het afblazen van het omstreden plan van de gemeente Heerhugowaard om in de polder Berkmeer een vuilnisstortplaats aan te leggen. De grond - anderhalve hectare - was al aangekocht, het gat was al gegra ven. Maar vuilnis is er nooit gestort. Tekst: Ed Dekker, beeld: familie WeeI en Ed Dekker Deze dam aan de Berkmeerdijk nabij de Veenhuizer molen (links), het veehouderijbedrijf Berkmeerdijk 18a en de stolp Berkmeerdijk 19 was de toegang tot het weiland waar de gemeen te Heerhugowaard in 1967 een vuilstortplaats wilde aanleggen. Een groot gat was al gegra ven, maar de belt is er nooit gekomen. Bijna een kwart van de polder Berkmeer (totale oppervlakte 293 ha) be hoorde sinds de droogleg ging in 1636 tot de ge meente Veenhuizen. Bij de opheffing van deze ge meente in 1854 kwam het Veenhuizer deel van de Berkmeer bij de gemeente Heerhugowaard. Vanaf 1 januari 1979 viel het grondgebied van de gehe le polder onder het be stuur van Obdam. Deze gemeente fuseerde op 1 januari 2007 tot de ge meente Koggenland. Cor Weel. Hij nam in 1968 afscheid als dijk graaf van de polder Berkmeer. Met hart en ziel heeft hij zich ingezet voor de polder. Hij was in 1943 gekozen tot dijkgraaf.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 35