woordig vrijwel alle gronden en bedrijven zijn verdwenen bij de fa milies De Wit-Kager. zonen, en besloten in 1973 met steun van vader ook de stap van emigratie te wagen. Het was in de bloeitijd op Holambra, dat de twee jonkies (Wil van 23 en Jos van 21 jaar) in 1973 begon nen op een stuk grond van 40 ha, als onderdeel van het grote familiebedrijf. Niet lang daarna kwam er toch een kentering in het succes van het familiebedrijf, dat vooral on der dagelijkse leiding stond van Gert. Dit kwam vooral omdat de Braziliaanse overheid de voor dien zo riante subsidie aan de landbouwsector stopzette. Door meer concurrentie met lagere prijzen en tegelijkertijd hoge inflatie met daarbij behorend duur geld kwam een teruggang in het gezamenlijke bedrijf. De eerste pioniers van de familie konden inmid dels met pensioen, teiwijl Gert en Stien weer te rug wilden verhuizen naar Nederland. Van de jongere emigranten ging Jos (de zoon van Joop) verder in de handel, het toeristenbedrijf en later het onroerend goed, en is broer Wil doorgegaan in de agrarische sector. Van het familie-bedrijf dat in totaal op zijn hoogtepunt zo'n 2500 ha om helsde (met navenant machinepark) werden gaan deweg delen verkocht en werden de zaken inge krompen. Het resultaat is uiteindelijk dat tegen- Inmiddels zijn alle kinderen van Jaap en Trien getrouwd met vanuit Nederland afkomstige partners en woonachtig in Brazilië. Thea, de dochter van Gert en Stien, woont in Nederland. Van de 10 kinderen van Piet en Truus wonen er 3 in Nederland en de rest ook weer in Brazilië - eentje is met een Braziliaanse getrouwd en de ande ren met Nederlandse partners. Van Lies Bakker-Kager wonen er 3 in Nederland, 4 in Brazilië en zijn er inmiddels 2 overleden. De 4 kin deren van Cees Kager wonen voor de helft in Nederland, en de andere helft in Brazilië. Het huidige Holambra Sinds 1992 is de kolonie Holambra een eigen dorp geworden, met een burgemeester en ge meenteraadsleden. Het dorp bestaat uit twee de len (Holambra I en II), en heeft inmiddels onge veer 11.000 inwoners, waarvan nog altijd zo'n 1000 mensen van Nederlandse komaf zijn. De sa menleving is intussen vrijwel helemaal Braziliaans met nog wel typische Hollandse ken merken. Alhoewel, jongeren onder de 25 jaar die Nederlands spreken zijn nauwelijks nog te vinden in Holambra. De integratie tussen de geëmigreerde leden van de familie De Wit-Kager is na 60 jaar eigenlijk wel voltooid. De eerste generatie is, op Truus de Wit-Kager na, overleden. De tweede generatie is rond de zestig tot zeventig en over het algemeen grootouder. De derde generatie spreekt volledig Portugees en de vierde generatie zal helemaal in de Braziliaanse cultuur en samenleving opgaan. I Familie Kager-de Wit tijdens priesterwijding van pater Henk Kager(I955) Bovenste rij vlnr Piet Kager, Jaap, Piet en Joop de Wit Tweede rij vlnr Han Obdam, To Kager, Riet Kager-Groenland, Trien, Trints en Gré Kager, Marie en Cees Kager, Gert de Wit Zittend vlnr Nel Kager, Pater Henk Kager, moedeiMarie Kager-Weel, Stien Kager Zittend op de grond vlnr Gerard de Wit en Thea Agterberg Literatuur. Biografie van Jaap de Wit, 1984 Bijdrage van Jos de Wit, 2012 Van de website van het Filmarchief Piet Kager zijn de foto's 1, 3, 4, 7 en 9 overgenomen. Het kaartje van Holambra is afkomstig van de website van Ecoflora Holland. De overige foto's zijn afkomstig uit archieven van familieleden De Wit.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 33