.r. 29. en over het bedrijf dat in de kolonie Holambra meteen aan Gert en Piet werd toegewezen. Er was een overkoepelende Coöperatie, die meteen een paar simpele huizen beschikbaar stelde. De beide De Witten konden ook meteen beginnen met het bouwen van hun ei gen huizen. Holambra Met dit Holambra-bestuur konden ze hun visie met het teeltplan maken en naar ei gen draagkracht ontwikke len. Na aankomst van hun spullen en een jeep met een kleine tractor konden ze zich verder ontplooien; er werden paarden aangekocht voor vi sites en schoolgaande kinde ren, en muilezels voor dage lijks zwaar landwerk. De plaatselijke bevolking met hun goedaardig karakter aanvaardde de Hollanders waardoor het voor de Nederlanders gemakkelijker werd om zich thuis te gaan voe len, en er ook zaken gedaan konden worden. Piet en Gert kwamen aan in een kolonie die tien jaar daarvoor op de rand van faillissement had gestaan, maar die op het moment van arriveren toch een steeds gezondere economische basis had gekregen. Het land zelf gaf prioriteiten aan de landbouwsector met gesubsidieerde leningen voor machines, kunstmest, stallen, kippenschu- ren en heel veel andere zaken die met landbouw gelieerd waren. In die beginjaren ging alles nog behoorlijk primitief, maar er werd toch wat ver diend. De brieven naar De Noord werden steeds positiever. Door die verhalen werden ook broer Cees Kager (met zijn vrouw Marie Zuurbier) en zus Lies de Wit (met haar man Jan Bakker) geïnteresseerd, ze begonnen inlichtingen in te winnen of er voor hen misschien ook land beschikbaar zou zijn. Verdere emigraties Er werd thuis bij de familie De Wit daarna bijna nergens anders meer over gesproken, vooral op verjaardagen. Vader Klaas is al in 1957 naar Holambra op be zoek gegaan met de boot om te zien dat het zijn zonen en hun families alleszins was meegevallen - en hij bleef er ook gelijk maar een maand of 5. In de tijd dat hij er was heeft hij stukken onont gonnen land gezocht voor Cees Kager en Lies de Wit en hun partners. Die twee gezinnen gingen rond de jaarwisseling 1957-1958 ook op weg naar Holambra. Ook deze nieuwelingen kwamen eerst in te wonen bij de familie, alvorens een eigen huis te gaan bouwen. Bij die start was het een groot voordeel om in kolo- nievorm te kunnen beginnen, omdat er veel soortgenoten al woonden, en de mensen zich zeker in het begin in het vertrouwde Hollands konden uiten. De emigranten naar Brazilië werden ontvangen door Hollandse mensen en een katholieke gemeenschap waar gezinnen bij elkaar konden blijven, en de kinderen naar een ver trouwde school konden gaan. Toneelstuk Voorjaar 1958 was er in Heerhugowaard-Zuid een toneelstuk over emigratie naar Canada, waar in veel lof werd gezwaaid over het wonen in het nieuwe land. Jaap de Wit was daar met zijn vrouw naar toe gegaan, en ze werden daardoor toch ook weer enthousiast over een eventuele emigratie. Maar wel besloten ze dat het Braziel moest worden, en niets anders. Dezelfde avond schreef hij een brief naar Gert, om te kijken of het ook iets voor hen zou kunnen zijn. Gert schreef al heel snel terug: er bleek in de buurt een goed bedrijf van 50 ha beschikbaar te zijn. Jaap en Trien hebben door dat positieve ant woord eigenlijk direct besloten om de sprong te wagen: ze lieten het Braziliaanse bedrijf op hun naam schrijven. Een halfjaar later zouden ze emigreren. In dat halfjaar moesten alle spullen, tulpen en irissen, aardappelen, pootgoed, kool, bloemzaad, sjalotten, verkocht worden, net als de trekker, het wagentje, het bedrijf, de grond, alles. Maar dat had dan wel als voordeel dat daardoor geld beschikbaar kwam om een nieuwe trekker van 50 Pk aan te schaffen en mee te nemen, net als de vierplaat sorteermachine. Ze vertrokken op 30 november 1958 met 10 van de 11 kinderen, alleen zoon Henk bleef in het se- -w"m, W L-l- »"i Hol a it bra Tropic ol Capricorn

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 31