28. had er veel voor over: de bezoekers aan de dag werden zelfs met een jeep opgehaald van het sta tion, een bijzondere luxe. Die dag is er veel dui delijk geworden, er was in Brazilië behoefte aan zowel veehouders als akkerbouwers, men kon zich overal waar men wilde vestigen - maar een beslissing werd niet genomen. Het groeiende landbouwbedrijf Er werd verder ook niet zoveel meer over nage dacht. Er was veel werk te doen, de gebroeders De Wit waren heel dmk bezig met koolteelt, en de aardappelen namen ook weer meer tijd in be slag. De mechanisatie van de landbouw kwam langzaam op gang, het Vrouwenverdriet vergde veel tijd, werk en aandacht. Ook in de Slootgaard kwam een stuk grond vrij van zo'n 5 ha van ene P. Wester. Die kwam in het huis van Joop en Gré wonen, die zelf verhuisden naar het gemeentehuis van Jaap en Trien - en die gingen met hun gezin in de Sloeierd wonen (1952). Broers Jaap, Jan, Gert, Joop, Piet en later Vok hadden door gezamenlijke inzet en organisatie een goed bedrijf op poten gezet. De overheid ging echter meer reguleren, bepaalde producten moesten ingeperkt worden, in de tuinbouw bleef het sappelen; Nederland ging meer aandacht be steden aan een technische opbouw. Maar, nog al tijd kon Nederland zijn bevolkingsaanwas niet aan, mede door nog steeds de grote katholieke gezinnen. Emigratie nam daardoor halverwege de vijftiger jaren ook weer meer toe. Naar Engelstalige landen waar men individueel heen ging, maar ook naar Brazilië waarheen dus in ge groepeerde vorm geëmigreerd kon worden, in kolonie-vorm. De eerste emigraties naar Brazilië Dit idee van emigratie vatte, jaren nadat Jaap voor het eerst hiervan gehoord had, vooral post bij Piet de Wit, die samen met Truus weg wilde uit de Waard. Doordat de Braziliaanse kolonie bedrijven aanbood van 30 tot 50 ha leek het vooral interessant als je met twee man tegelijk ging - en kwam het dat zij samen met Gert en Stien het plan tot emigratie namen. Na eigenlijk een korte voorbereidingstijd, bleken ze doortas tend in hun beslissing om te gaan emigreren naar het land dat dringend zat te springen om katho lieke landbouwers. Eind juli 1956 zijn ze (Gert en Stien met hun aangenomen dochter Thea, Piet en Truus met 4 kinderen en eentje op komst) in Antwerpen op de boot gestapt, om op 15 augus tus in Holambra, Brazilië, aan te komen. Dit was de aanzet tot een emigratiegolf in de fa milies De Wit en Kager. Er kwamen berichten vanuit Brazilië over de bootreis met ongekende en leuke ontmoetingen en ook zeezieke kinderen, Zes broers De Wit (1988) Vlnr Jaap, Jan, Gert, Joop, Piet en Vok. De foto is genomen tgv het 40-jarig huwelijk van Joop en Gré. Twee broers van de bruidegom (Jaap en Piet) waren stiekem overgevlogen uit Brazilië om het feest bij te wonen, Gert was toen al weer in Nederland komen wonen. Na der tig jaar waren alle 6 broers weer eens met zijn allen bij el kaar. Op de boot, op weg naar Brazilië (1956) Volwassenen vlnr Stien, Gert, Piet en Truus Kinderen vlnr Ria, Thea, Gerard, Nel en Carla

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 30