27. Nadat zij op 24 november 1949 getrouwd zijn, hadden zij ook moeite om een woning te vinden. Ze hebben eerst 3 maanden bij moeder Kager in gewoond, waarna ze het huis van Piet Overtoom wilden gaan betrekken. Alleen, dat mocht niet van de overheid; ook dat huis kon alleen door een gezin betrokken worden. Weer kwam de op lossing in een verhuizing van familieleden: va der Klaas met zijn nieuwe vrouw Ina Jansen trokken in het huis van Overtoom, omdat ook Vok nog thuis woonde. Piet en Truus betrokken vervolgens het ouderlijk huis, wat ook goed uit kwam omdat hij volop in het bedrijf werkte, zo pal aan huis. Zo zijn vier broers De Wit getrouwd met 2 meis jes uit het eerste huwelijk van Hendrik Kager, zijnde Trien en Stien, en 2 meisjes uit het tweede huwelijk, zijnde Truus en Gré. Zus To de Wit was op dezelfde dag als broer Gert getrouwd, met Jaap van Langen. Verder was Jan al veel eerder op 12 mei 1942 met Bets Duin getrouwd, en is de jongste van allemaal, Vok, op 25 september 1954 met Afra Plak in het huwelijk getreden. Doordat ze met zoveel broers op het bedrijf werkten, groeide het bedrijf ook steeds verder. Ze huurden inmiddels grond op Texel, van fami lie van de Kagers, grond op verschillende plaat sen in Heerhugowaard, en in Burgerbrug, maar dat kostte met elkaar veel te veel reistijd. Dus toen er een stuk akkerland in het Vrouwenverdriet in 't Noord vrij kwam, van 9 ha, werd dat aangekocht - ook al was het niet zulk geweldig land en was er veel werk nodig om het geschikt te maken. In totaal bezat het fa miliebedrijf toen 30 ha. Emigreren als alternatief Tegen 1950 kwam het onderwerp emigratie naar voren in dagbladen, op radio en televisie. En omdat Klaas de Wit op allerlei gebied een voor loper was (er kwam al heel gauw een televisie toestel thuis) werd er ook bij de Witten over ge sproken. De emigratie in Nederland heeft zich zo kort na de oorlog snel als een golf uitgemeten. Nederland was toen nog niet het industrieland wat het later zou worden, de totale bevolking groeide ondanks de moeilijke jaren relatief snel, mede doordat er zoveel grote katholieke gezin nen waren. Er was niet genoeg landbouwgrond om alle tuinbouwkinderen land ter beschikking te stellen. Er was ook niet genoeg werkgelegen heid, zeker niet voor jonggehuwden: de werk loosheid nam toe. Canada, Australië en Nieuw- Zeeland namen emigranten op, USA wilden techneuten en mensen met scholing. Landbouwbladen namen artikelen op met plaat singsmogelijkheden voor boeren. Brazilië was ook een mogelijkheid, alhoewel afwijkend in zijn eisen aan emigranten: het overwegend Rooms-Katholieke land wilde alleen katholieke emigranten, én ze moesten zich in kolonievorm gaan vestigen. Bovendien waren het vooral boe ren en landbouwers die het meest welkom wa ren. Jaap de Wit ging in 1947 deelnemen aan een cursus "Boerenleergang", in Alkmaar. Tussen al le cursisten werd het idee van emigratie uitput tend besproken. Er werd op de Drakenburg Hogeschool in Hilversum zelfs een dag georga niseerd om de mogelijkheden van emigratie naar Brazilië nader te bespreken en te onderzoeken. Een aantal mannen uit de buurt is daar heen ge gaan, waaronder Jaap. Het doel was weliswaar om een grote groep Nederlanders met kennis van landbouw én met ervaring aan te trekken, maar het idee bestond toen nog wel dat Brazilië een achtergesteld land was, met zo'n 2000 Nederlandse priesters en zusters. De organisatie Vier keer De Wit-Kager (1956) Mannen vim: Piet, Jaap, Joop en Gert de Wit Vrouwen vlnr Trien, Trims, Gré en Stien Kager

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 29