vroege overlijden van zijn vrouw, hertrouwde Hendrik met Maria Weel. Zij kregen samen 1 zoon (Piet) en 4 dochters (Annie, Gré, Nellie en Truus). Hendrik Kager is ook al op jonge leeftijd overle den, in 1933. Moeder Maria Kager is toen inge trokken in een manufacturenwinkel schuin te genover de kerk in 't Noord, met haar 9 kinderen dus. Cees en To verdienden hun eigen brood, maar moeder Kager moest dus voor zichzelf en 7 kinderen voor hun levensonderhoud zorgen. Dochter Trien ging net als haar (tweede) moeder met de fiets op pad om klanten te zoeken en be stellingen rond te brengen. Als zodanig had Jaap de Wit een oogje op Trien kunnen krijgen, want ze kwam ook regelmatig met de bestellingen bij de familie de Wit langs. Begin van de De Wit-Kager relaties: Jaap en Trien Jaap de Wit en Trien Kager zijn in 1936 ge trouwd; het begin van de band tussen de families De Wit en Kager was een feit. Ze kwamen te wonen in het huis dat Nic. Pancras huurde van ene heer Welboren uit Noordwijk, het huis aan de Middenweg waar later de familie Wester is komen wonen. Ook deze omgeving herinnerde Jaap zich nog uitstekend: "Naast ons woonde Machiel Groot met een groot gezin. Daarnaast woonde C. Korver in een boer derijtje. hij verdiende zijn brood met producten rijden naar de veiling voor wie dan ook. Aan de andere kant van ons huisje woonde de familie Hammersma, een moeder met zoon Arnold, en drie zussen Julia, Gré en Johanna. Arnold pro beerde met een kippenboerder ij zijn brood te verdienen. Zijn 3 zusters vulden het inkomen aan met naaiwerk en met het bijscholen van meisjes. Daarnaast woonde G. Hoedjes, dit was een groenteventer die bovendien op zijn stukje grond wat groente wist te telen. Aan de overkant van Hoedjes woonde Dirk Komen met drie kinderen. Een kleine tuinder, zijn tweede zoon was latei organist in onze kerk. Daarnaast woonde P. Groen, met als bijnaam De Paus - een statig echtpaar. Recht tegenover ons woonde Adriaan Overtoom met zijn vrouw Nel en kinderen en daarnaast zijn broer Piet. Gert en Stien Het huisje van Jaap en Trien werd, omdat ze vrijwel de oudsten waren van de beide gezinnen en omdat ze in de buurt woonden, en zeker ook door de geboorte van hun kinderen, een ontmoe tingsplek van de families Kager en De Wit. Het werd ook oorlogstijd, waarbij er weinig tot geen vertier was. Daarbij kwam dat niet alleen de hui zen maar ook de wegen verduisterd moesten worden, dus was er ook geen gelegenheid voor jongelui om weg te trekken. Oftewel, de leden van de beide families kwamen elkaar regelmatig tegen bij Jaap en Trien. Daarmee heb je nog niet meteen een relatie, dus is er het sterke vermoe den dat broer Gert de Wit aan zus Stien Kager heeft gevraagd om samen het nieuwe kindje van Jaap en Trien te gaan bekijken. En zo kwam de ze nieuwe relatie tussen beide families tot stand. Gert en Stien trouwden op 12 september 1945. Joop en Gré Na de oorlog waren er wel iets meer mogelijkhe den om er op uit te trekken, maar door de sober heid alom natuurlijk niet echt veel. Misschien was het wel gemakzucht, die Joop er toe heeft gebracht om het derde meisje van de Kagerfamilie te benaderen om met hem iets te beginnen. Waarschijnlijker is natuurlijk dat hij allang door had hoe de Kagermeisjes waren, en vond hij Gré een hele lieve meid. Joop en Gré trouwden op 1 oktober 1948, al hadden ze, net als zoveel andere Nederlanders zo vlak na de oorlog, veel moeite om een woning te vinden. Immers, Gert en Stien waren na hun trouwen en na een verbouwing al bij vader Klaas ingetrok ken. De overheid werkte er hard aan om met subsidies huizen te realiseren, maar in die eerste jaren na de oorlog uitsluitend voor gezinnen. De oplossing werd gevonden in een verhuizing van Jaap en Trien naar een van de nieuw gebouwde huizen naast Jo van Schagen en Anne Schuit, de 2-onder-l-kap huizen vlak naast de Plaetmanstraat van nu. Joop en Gré konden zo doende in het leeggekomen huisje van Jaap en Trien trekken. Het vierde De Wit-Kager huwelijk: Piet en Truus De vierde mannelijke De Wit-telg, die ook een oogje op een der Kagermeisjes had laten vallen, was Piet. Hij had tijdens een sneeuwballenge vecht een sneeuwbal hard in het gezicht van Truus Kager gegooid, met veel pijn tot gevolg. Hij heeft haar, schuldbewust, naar huis gebracht, en zo kwam van het een meteen het ander.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 28