25. Moeder overleden Moeder Marie is in 1933 plotseling overleden op 46-jarige leeftijd. Juist doordat het zo onver wacht gebeurde, was er sprake van een enorm verlies. Pas een jaar of 5 na het overlijden van zijn vrouw, ging het met Klaas wat beter. Hij was er meer voor zijn kinderen, zijn tuinderij ging eindelijk goed, hij werd een groot aanvoer der op de veiling. Hij kwam ook in het bestuur van de grootste veiling van Noord-Holland, die in Langedijk. Oudste dochter Lies nam na het overlijden van haar moeder het huishouden op zich, totdat ze met Jan Bakker uit Grootebroek ging trouwen. Zus Trien nam het huishouden over, totdat zij in 1942 als zuster Josien naar het klooster ging, naar de Augustinessen in Delft. Daarna heeft To het huishouden gedaan, en na haar huwelijk kwamen er echte huishoudsters als Rieka Jongejan en Rotterdamse Ina Jansen. Deze laat ste was huishoudster van een geestelijke in Tuitjenhorn. Na diens overlijden trok ze in bij Trien de Moei, die in die tijd in 't Noord woon de. Ina was goed onderlegd, wist overal alles van en werd een geziene figuur in huize De Wit. In 1947 is Klaas de Wit met haar getrouwd, in haar geboortestad Rotterdam, waar alle De Witten met de bus naar toe gereisd zijn. Je eerste meisje In de jaren '30 was het gebruikelijk om pas een meisje (of jongen) in je leven toe te laten als dat nadrukkelijk gevraagd werd omdat er een brui loft van een broer of zus was, of als je ouders 25 jaar getrouwd waren. Vaak had je dan daarvoor nog nooit een afspraakje met de andere sekse ge had; maar als er dus een bruiloft was moest je aan de slag om een meisje te bedenken, te be zoeken en te vragen. Heel sporadisch waren er ook andere gelegenheden om die stap te onder nemen. Jaap de Wit, de oudste zoon, pakte de to neeluitvoering op Tweede Paasdag in 1934 daar voor aan. Hij had een oogje op Trien Kager, en greep de toneeluitvoering aan om haar te vragen. Daarvoor moest hij dus wel naar huize Kager, om aan de moeder van Trien te vragen of ze het goed vond dat hij Trien zou meenemen. Familie Kager De vader van Trien was Hendrik Kager. Hij was de oudste zoon van een gezin van 10 kinderen, en na zijn huwelijk met Trien Bijwaard in 't Veld begonnen met een boerderij. Zijn gezondheid liet het echter niet toe om zware arbeid te verrichten. Na een jaar of 7 heeft hij een baan kunnen krij gen bij de Handelsraad LTB, bij de afdeling Verlaat-Oude Niedorp. Hij ging per fiets, en later per auto, de boeren langs voor bestellingen van veevoeders, kunstmest en soortgelijke artikelen. Bij 't Verlaat lag toen, in de twintiger jaren, een aanvoerhaventje, omdat daar allerlei verbindin gen waren met zowel waterkanalen als verharde wegen. Er waren ook enkele pakhuizen ge bouwd, met een stel woningen voor de directeur en het personeel. Hendrik Kager kreeg met Trien Bijwaard 1 zoon (Cees) en 3 dochters (To, Trien en Stien). Na het Het gezin Kager (ca 1945) Staand vlnr TrinisStien, To en Gré Zittend op stoelen vlnr Cees, moeder Marie en Trien Zittend op de grond vlnr Nel, Piet en Annie. Het huis van de familie Kager aan de Middenweg (ca 1950)

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 27