FAMILIES DE WIT-KAGER Een ijzersterke band 23. Op 22 september 2012 is in Holambra (Brazilië) een reü nie gehouden van alle families De Wit-Kager waarvan de oorsprong in Heerhugowaard-Noord is gelegen. Halverwege de vorige eeuw trouwden vier zonen van Klaas de Wit met vier dochters van Hendrik Kager, en alle vier gezinnen die daar uit ontstonden hebben zich (gedeeltelijk) gevestigd in Holambra - de plaats waar veel meer Nederlanders naartoe zijn geëmigreerd. Vandaar ook de naam van de plaats in Brazilië: HOLland-AMerika-BRAzilië. De familie De Wit heeft in De Noord een markante plaats vervuld, en in Holambra net even goed - en doet dat in beide plaatsen nog steeds. Vandaar in deze Overhaal uitgebreid aandacht voor deze familie. Vader Klaas de Wit trouwde in 1911 met Marie Ruijter, ruim een eeuw geleden dus. Klaas en Marie kwamen te wonen in Lutjebroek, waar ze ook allebei vandaan kwamen. Klaas was tuinder, maar hun huis in Lutjebroek was klein, het stond maar 2 meter van de weg af, en aan de achterkant was er alleen een bleekveldje. Nauwelijks ruimte dus om kinderen een slaapruimte te bieden, en helemaal geen ruimte voor ze om te spelen. Klaas ging daarom op zoek naar een andere wo ning - en vond die ver van huis, in Heerhugowaard. Een kleine eeuw geleden stond zo'n grote afstand nagenoeg gelijk aan emigreren naar een ander land, reden waarom moeder Marie het helemaal niet zag zitten. Een belangrijk argu ment van Klaas om zijn vrouw mee te krijgen was dat het een groot huis betrof, vlak bij de kerk en de school en met een grote tuin. Hij had het huis op een openbare verkoop ge kocht, en het vooraf nauwelijks gezien. Het mocht dan wel aanlokkelijk lijken, maar het huis had vele mankementen: het rieten dak vertoonde gaten, de WC die over de koeieniersput stond was wankel, de oude drinkwaterput was een vie ze poel (drinkwater kwam pas rond 1927), de hooischuur zat vol rattengaten, vensters konden niet meer open. Het was een eldorado voor lang poten en muggen: zonen Jan en Jaap kregen re gelmatig malaria. Het was een klein formaat boerenhuis, met 6 bunder tuinbouwgrond eromheen. Dat was in die tijd groot genoeg voor een tuinder om zijn gezin van te onderhouden. Klaas ging vooral bloem kool tussen de aardappelen telen, daarna gele kool. En, als extra inkomstenbron, had Klaas de eerste 5 jaar ook nog een stuk of wat koeien. Klaas had een Lutjebroeker schuit meegenomen om de producten naar de Langedijker veiling te varen, een anders gebouwde schuit dan Langedijker schuiten. Een Streker schuit was meer geschikt om te zeilen; Langedijker boten waren vletten met een motor erin. Door de afwij kende schuit en zijn manier van telen werd Klaas daarom de Streker genoemd. Herinneringen aan de omgeving Het huis stond op de plek waar nu De Zicht is gevestigd. Om het duidelijker te maken, is er een herinnering van oudste zoon Jaap aan de omge ving: "Naast ons was het bedrijf van Klaas Oudeman, met een werkmanshuisje ertussen van Jan Schuit. Klaas Oudeman heeft mijn vader veel ge- Jos Beers Voor het onderlijk huis van de fa milie de Wit (ca 1956) Volwassenen vlnr vader Klaas de Wit, Gert, Piet, Stien en Truus Kinderen vlnr Nel, Gerard, Thea, Ria en baby Carla. Thea is het kind van Gert en Stien, de andere kinderen zijn van Piet en Truus. Links is de verbou wing te zien, waar Gert en Stien waren komen wonen na him hu welijk.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 25