frfmgotoaa DE HEER VAN JERICHO Bij het horen van de naam "De Heer van Jericho" zullen veel Heerhugowaarders direct denken aan het café in het centrum van het dorp aan de Middenweg 247, tegenover de Dionysiuskerk. Het café en de zaal zijn alom bekend bij de talloze jonge ren die daar hebben gefeest en gedanst op muziek van bekende bands zoals Golden Earring, Bintangs en Outsiders. De opmerkelijke naam "De Heer van Jericho" is aanleiding geweest om eens uit te zoeken hoe die indertijd midden in de polder terecht is gekomen en hoe, met name het restaurant, landelijke bekendheid kreeg. Op de plaats waar Henk van den Heiligenberg in 1949 zijn café begon was al in 1865 een herberg gevestigd. De eige naar, Dirk Wester, noemde het toen "Café Halfweg". Een toepasselijke naam omdat het halverwege de Middenweg lag. Zijn zoon Jacob volgde hem op en gaf het de naam "Nieuw Halfweg" Met de komst van het gezin Van den Heiligenberg werd het café naar de familie genoemd. Eigenaar Filippus Hendrikus, roepnaam Henk, van den Heiligenberg en zijn vrouw M.C. van den Heiligenberg- Bleij endaal openden naast het café een restaurant op de plek waar eerder de door rijstal stond. Het restaurant kreeg de naam "De Heer van Jericho" Maar hoe kwam Van den Heiligenberg nu aan die naam? Henk was duidelijk geïn spireerd door het boek van Edmond Nicolas "De Heer van Jericho Wie was Edmond Nicolas? Edmond Antoine Joseph Hubert Nicolas werd in 1902 geboren in Roermond. Hij was een Nederlandse schrijver van succes volle streekromans. Hij was de broer van de beroemde glazenier Joep Nicolas. Edmond was bio-chemicus, in de jaren '50 de eerste televisiekok, hield culinaire ra diopraatjes, was journalist en gaf schei kundeles aan het Nijmeegse Canisius- college. Zijn boek "De Heer van Jericho" kwam uit in 1946 bij uitgeverij het Spectrum in Utrecht. De meeste van zijn ro mans spelen in Limburg. Zo ook "De Heer van Jericho". Hij stierfin 1976 in Nijmegen. Het verhaal De Heer van Jericho is de baron van een van de Limburgse kaste len, die tussen Sittard en Maastricht liggen en bijbelse na men dragen als Bethlehem en Jeruzalem. In de Bijbel lezen we "Zeker iemand daalde af van Jeruzalem naar Jericho De baron vond dat een passende naam voor zijn lager gelegen landgoed. Hij was dus De Heer van Jericho. De baron de Hautetaille, zoals hij Tekst: Annie Tamis-Laan Café (Nieuw) Halfweg met doorrijstal aan de Middenweg tegenover de Dionysiuskerk. 1929

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 20