WIE GOED DOET! 17. Siem de Haan Het zei braaf veertig jaar terug weze dat de postbodes van het kantoor in De Waard, de kaarte en brieve an 't sorteren ware, die ze bai het lege van de busse op- haald hadde. Nou was er altemet welders een brief bai met een adres weer ze nou zo indirect gien reid mee wiste, maar in de regel kwam die, eer 't spul een end had, wel op de plaas van bestemming an. Maar met de brief die Arie Zut er deuze keer in 't Kruis uitvist had, zagge ze d'r toch wel een beer in, want op de witte en velop die er puur krukkelig en grimmelig uitzag, stond met hanepötige letters, dut adres; AN ONZE LIEVE HEER, INDE HEMEL Postcodes ware d'r in die toid nag niet en het veerdere adres werd ok niet meer an- duid. Er stond enkeld, met dezelfde letters an de achterkant skreven: ofzender Japie Stoop, 't Kruis, Heerhugewaard. Nou moete, volgens de regels van de post, poststukke die onvolledig adresseerd bin- ne,dicht en wel nei de ofzender terug- stuurd worre. Maar omdat de manne dut adres allegaar konne, maakte ze de brief toch stiekem open. Het verhaal kwam er op neer dat Japie, die een jaar of tien/twaalf was, ankommende zundag met moederdag heur graag een kadootje geve wou,maar dat z'n spaarpot leeg was en dat ie vedder ok niet an geld komme kon. En of Ons Lieve Heer hem nou meskien an voiftien guide helpe kon. Z'n vader was dood, skreef ie en as hai er nou niet voor zurgde, den zou ze met moederdag hêle- gaar niks kroige. Hai had op skoöl leerd, dat as je voor een aar wat vroege, dus niet voor je oigen, dat Ons Lieve Heer je den meist altoid verhoorde. Nou, deer stonde de manne, Ze wiste alle gaar precies hoe het zat. Alie van Gert Stoop weunde hêlegaar achter in de Jan Gloinisweg. Ze was alweer anderhalfjaar weduwvrouw, D'r man was bai een onge luk met de trekker te water raakt en ver dronken en zai was met zes kloine joös achterbleven. Ze was een gnap woif van nag maar kwalijk veertig en ze had, neidat ze Gert verloren had, het hoofd er pittig voor weten te houwen omdat ze gelukkig een opgeruimd karakter had. Maar met d'r weduwepensioentje most ze d'r vezelf heêl dun deur.De poste mochte d'r allegaar graag, want azze ze winterdag, met slecht weer, hêlegaar op 't fietsie nei 't Kruis moste en den ok nag een pad in, beurde het veul dat Alie ze voor een lek ker warm bakkie effies binnen riep. Met manvolk in huis kreeg ze nag weer- ders are praat en zoveul wil had ze op slot ok niet. "Weet je wat" zee Arie Zut, de ouwste post :"leite we murgen, as de are manne d'r ok binne, effies met de pet rondgaan. Sachs hale we tien twaalf gul den voor d'r op en den heb zai met moe derdag tóch d'r kadootje" Zö beurde het en toen ze het geld ophaald hadde, kwamme ze net zo'n beetje op tien gulden uit, en dat was ok nag geniesen zo gek. Het briefie van tien werd, téügen de voorskrifte, in de envelop dein, d'r werd een postzegel opplakt en een dag later bai de Stoopies in de brievebus douwd Dat nou was het ofwachte totdat ien van de manne weerders om een koppie vroegen worre zou. Want om bai de kant om d'r bai luikhore, zou vezelf teveul in de gate lope. Maar drie dage later kwam d'r op een are menier al een reactie. Bai de binnenkom- mende post was wéér een brief voor Onze Lieve Heer, die dus oigelijk de ruimte in moete zou. Toen Arie hem openmaakte lazze de man ne, over z'n skouwer heen dut bericht Beste Lieve Heer Heêl hartelijk bedankt voor het geld dat ik van u ontvange mocht. Ik heb voor moe een mooi kombakkie en een puddingvorm kocht. Moe was verlegen bloid, maar ze wou juist wete hoe of ik an dat geld kommen was. Toen ik het vertelde, zee ze dat ik den maar gauw een bedankbriefie skroive most, wat ik nou den doen. Enkeld, Lieve Heerik had om voiftien gulden vroegen en in de envelop zat enkeld maar een briefie van tien. Maar die leste voif guide, zelle die lui van de post er wel uit stolen hewwe. De groete van Japie Stoop

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 19