16. gingen deze woningen naar Ursem. Tussen de verdwenen strijkmolen H en de hier ge noemde woningen heeft nog een huis ge staan. Het was een doorgangshuisje. Jan Zwakman (1844-1889) woonde er van 1871 tot 1891 en na hem Jacob Scheringa (1870-). Die emigreerde in 1893 naar Noord-Amerika. Zijn opvolger was Pieter Otjes (1865-1896). Ze waren daar alle drie boer en bewerkten een klein stukje grond aan de Huigendijk. In de andere dubbel bewoonde woningen zat onder andere Aldert Pool (1819). Hij was hoefsmid. Zijn opvolger was Jacob Peetoom, even eens smid. Ernaast zat Jan Smit (1792-) als bestelhuishouder (besteller van een ex peditiebedrijf). Zijn opvolger werd Jan de Goede. Hij was slager, zodat we in dit voormalige buurtje van Heerhugowaard ook een slager zien. Hij was daar niet de enige middenstander. Naast hem zat win kelier Hendrik Gerdes (1815-) en na hem Pieter Fok, manufacturier. Een heel op merkelijk buurtje, daar aan de Huigendijk. Wie weet dat nog? Molenaars, timmerlie den, een smid, een slager en een manufac turier bij elkaar. De huizen staan er nog, Huigendijk 2, 4, 6 en 8. Aan de overkant, niet tot Heerhugowaard behorend, zien we op Huigendijk 3 het café-restaurant De Gouden Karper, het bekendste café in Rustenburg. In 1933 ging door de kanali satie de bebouwing aan de zuidzijde van Rustenburg, gelegen in de Schermer, tegen de vlakte. Daar stond toen de herberg De Rustende Man. Eigenaar Jan Kok begon in 1934 een nieuw café aan de overkant. Dat café heet nu De Gouden Karper. Na de fa milie Kok werd de zaak beheerd door de familie De Geus-Lerch. De Gouden Karper had een paar hotelkamers die in hoofdzaak verhuurd werden aan kostgan gers. In 1980 werd de zaak verkocht. Exploitanten kwamen en gingen tot na een binnenbrand de zaak werd verkocht aan de huidige eigenaar Miranda en Cees van de Bemt. Er volgde een grondige renovatie en de bouw van tien nieuwe hotelkamers. Met het buurtje rond de molens liep het anders af. Met de komst van het gemaal aan de Huigendijk (het huidige poldermu seum) in 1877 werden de molens in Heerhugowaard overbodig. De molens aan de Molenkaai werden gesloopt en het slo- tensysteem gedempt. De strijkmolens aan de Huigendijk bij Rustenburg bleven in dienst tot 1941Ter bevordering van de scheepvaart in West-Friesland werd een kanalenplan opgesteld. Dit hield in dat de knelpunten in de vaarverbindingen moes ten worden opgeheven. Zo'n knelpunt vormden de vier strijkmolens. Je kon niet doorvaren van de ringvaart van Heerhugowaard naar die van de Schermer. Je moest dan de sluis van Rustenburg pas seren. In 1941 werd een deel van het mo- lenerf weggegraven om een rechte door gang te maken van de Heerhugowaardse ringvaart naar die van de Schermer. De strijkmolen H werd daarvoor gesloopt en ook het boerenhuisje dat er ten oosten van stond. Het pand aan de Schermerzijde (te genover die van Rustenburg), de herberg De Rustende Man, werd eveneens ge sloopt. De afslag vanaf de Huigendijk naar Rustenburg en de Schermer veranderde in grijpend. De strijkmolens verloren hun functie en werden buiten bedrijf gesteld. De kaden en molenkolken vervielen en werden voor zover nodig gedempt of ver graven. In 1934 was het beheer en onder houd van de strijkmolens al overgedragen aan de provincie Noord-Holland. In 2000 kocht de Stichting Schermer Molens de voormalige Waardse strijkmolens van de provincie en sinds vorig jaar draaien ze na een grondige renovatie allemaal weer zo als vanouds. Maar het eertijds zo markante molenaarsbuurtje leeft voor Heerhugo waard nauwelijks nog in de herinnering. Bronnen: J.J. Schils/ra, (181). De Heerhugowaard. H.E. Komen, (2009). Stolpboerderijen in Heerhuguwaard, deel II. RAA, oude bevolk, register Heerhugowaard. B.W. Colenbrander, (1981). Molens in Noord- Holkmd. Mw. P. van Leijen, Goes, gevens familie Pauw, Hittema en Van Leijen. Noord-Hollands Dagblad, artikelen, mei 2005, dec. 2011. Foto's: Henk Komen en Cees Modder.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 18