een molenaarsfamilie zat. Die van de eer der genoemde Dirk Koning op bovenmo- len 17. Hij had drie zoons. Jacob (1832-) kwam op de timmerwerkplaats aan de Molenkaai, Pieter (1835-) volgde zijn vader op en Cornelis (1839-) trouw de in 1865 met Antje Molenaar (1844 1898) en werd in dat jaar watermolenaar op de strijkmolen L bij Rustenburg. Hij volgde daar Dirk Poland (1831-1903) op die naar de boerderij Oostdijk 25 vertrok en daar een molenmakersbedrijf begon. De molenaarsfamilie Van Leijen zien we ook als molenaar op de Waardse strijk molens bij Rustenburg. Ze kwamen uit de Schermer. Frederik van Leijen (1759 1837) was daar meer dan vijftig jaar in dienst als molenaar. Zijn zoon Arie (1805-) was eveneens molenaar in de Schermer en diens zoon werd molenaar op de Hensbroeker molen. Van die tak is Arie van Leijen. Hij trouwde in 1924 met Trijntje Pauw van de Veenhuizer- molen. Rond 1910 zat IJzak van Leijen (1866-) op de Rustenburger strijkmolen L en Frederik van Leijen (1880-1958) op strijkmolen I. Ze waren verre neven van elkaar en hadden de eerder genoemde Frederik van Leijen uit de Schermer als voorvader. Behalve de vier strijkmolens stonden er ook nog enkele woningen op het langge rekte molenerf aan de Huigendijk bij Rustenburg. Die woningen staan er nog. Ze behoorden indertijd ook tot Heerhugowaard, hoewel de bewoners ge heel op Rustenburg waren gericht. Bij een gemeentelijke herindeling in 1973 y De vier strijkmolens van Heerlmgowaard gezien vanuit Rustenburg in westelij ke richting, omstreeks 1930. We zien van links naar rechts de molens H, I, K en L. Op de voorgrond G. van der Heyden met zijn vrouw voor zijn molen H. Deze had omstreeks 1921 zijn as, wieken- kruis en kap verspeeld en was sindsdien slechts als woning in gebruik. De molen ver dween in 1941, Van der Heyden verhuisde in 1934 naar molen L. De laatste bewoner van de gesloopte molen H was van 1934 tot 1941 D. Dudink. De situatie in de zuid oost hoek van Heer- hugowaard in 1830 met de vier strijkmolens, het buurtschapje aan de Huigendijk en rechts het dorpje Rustenburg. Je kon toen niet van de ringvaart van Heer lmgowaard varen naar die van de Schermer. Dat moest via de sluis van Rustenburg. De stippellijn geeft de toenmalige gemeente grens aan van Heerlmgowaard. Rechtsonder: De huidige situatie Rustenburgerweg Huigendijk Oostdijk ffy sluis Molen L Molen K Molen I Molen H Buurtschap Huigendijk Rustenburg Herberg De Rustende Man De Ghxicffifl Karper Rustenburgerweg Rusl g n burgerd ijk Oostdijk Huigendijk ^tnTrrfrTTTTTM Drechterlandsedljk Ringvaart Violen I Schermerdijk Rustenburgerweg

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 17