13. derbaas en de timmerschuur aan de Molendijk verdween. De andere, indertijd met een windmolentje op het dak uitgerust, is na 1930 afgebroken. Het buurtje aan de Huigendijk en de Molenkaai in de zuidoosthoek van Heerhugowaard was een echte molenaars gemeenschap. Molenaars kwamen en gin gen. De gemiddelde leeftijd was indertijd laag, evenals het loon dat werd aangevuld met werk bij de boer, of voor de polder met krozen, het diepen van de sloten en dijkherstel. Je werd als molenaar aange steld als je kon timmeren, want molens wa- ren kwetsbaar. Hout slijt en rot snel en met een rietenkap ligt brand altijd op de loer. Dat zagen we in 1863 toen strijkmolen I door brand verloren ging. De regels voor een molenaar waren dan ook streng. In ge val van ernstige nalatigheid volgde ont slag. Daartussen lagen gevallen van beris ping of boete en dit laatste was bij een jaarinkomen van tachtig gulden een ernsti ge straf. De meesten deden hun plicht en komen in de notulenboeken van het pol derbestuur niet voor. Wel als er iets was misgegaan. Zo lezen we in 1809 dat Simon Pater zich verregaand onbehoorlijk gedragen heeft door 's nachts niet te malen. Zijn straf was een maand inhouding van loon en ontslag bij herhaling. In 1815 had Jacob Vos niet op tijd gemalen. Het kostte hem zes weken inkomen. De Jong liet in 1864 zijn kinde ren en de molen alleen toen zijn molen in bedrijf was. Hij werd ontslagen. Je kunt je nu nauwelijks voorstellen hoe die vaak grote molenaarsgezinnen in een molen gehuisvest konden worden. Twee kleine kamertjes, twee hosjes en alles even hoekig en ongelijk. Dan de plee over de ringsloot, het schuurtje buiten en acht kin deren binnen. Drinkwater uit de sloot en uit de waterbak. De molens van de Heerhugowaard hadden een goot om de halve molen heen die een regenbak van twee kuub kon vullen. Tragisch waren ech ter de ongelukken. Meestal kleine kinderen die onder de draaiende wieken van de mo len waar zij woonden doorliepen en dan een klap van een roede kregen. Hekken werden pas begin twintigste eeuw ver plicht. Van elk dodelijk ongeval werd rap port opgemaakt. Trijntje Jans, driejaar oud. Terwijl de moeder de vang losmaakte was het kind de molen omgelopen, door een roe geraakt en na 'één of twee snakjes doodgebleven'. De lijst is lang. Jan Huybertsz, Willem Harxs, Garbrand Louris, Jannetje Pieters 'dood en ontwaaid aangetroffen'. Verdrinking was een andere doodsoorzaak. 'Versmoord 's morgens ge vonden' heet dat dan. Het lijk moest met de voeten in het water blijven liggen tot er geschouwd en gerapporteerd was. Toch Een foto uit omstreeks 1930 toont ons op de voorgrond de brug en sluis van Rustenburg met op de achtergrond de Heerhugowaardse strijk molens. Links de herberg De Rustende Man welke in verband met de kanali satie in 1933 werd ge sloopt. Hier loopt nu de rechtdoor getrokken ring vaart van Heerhugowaard langs de Schermerdijk. Links het buurtje aan de Huigendijk bij Rustenburg met de woningen 2 t/m 8. De foto dateert van vóór de kanalisatie in de jaren 1933-1941. Op de achtergrond de strijkmolen I. Indertijd behoorde dit buurtje tot Heerhugowaard. Op de voorgrond links de boot en aanlegplaats van beurtschipper Cees Sijs (Huigendijk 8) die voor de tuinders groenten naar de Broekerveiling bracht.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 15