EEN VERLOREN BUURTSCHAP VAN HEERHUGOWAARD Aan de Huigendijk en de Molenkaai 11. Eind vorig jaar had men in de Schermer een feestje. De vernieuwde molenbiotoop rond de drie strijkmolens bij Rustenburg werd officieel geopend. De molenbiotoop is het gebied rondom een molen, dus de grond waarop een molen staat en de kaden en de sloten in de directe omgeving van een molen. De drie strijkmolens langs de Noordschermerdijk zijn gerestaureerd en draaien weer ge regeld. De oude molensloot (de sloot zuidelijk van de mo lens) is uitgebaggerd. De dammen naar de molens zijn ver vangen door bruggen. De windbelemmerende bomen zijn verwijderd en er zijn enkele houten, gepotdekselde, zwart geteerde molenschuren geplaatst. Deze zijn gemaakt door molenmaker Jan Poland uit Broek op Langedijk, degene die voorheen zijn molenmakerswerkplaats had aan de Draai in Heerhugowaard. Het landschap rond de molens is weer in oude stijl teruggebracht. Het had ook een Heerhugowaards feestje kunnen zijn als de drie strijkmolens, gele gen in de uiterste zuidoost hoek van Heerhugowaard niet bij een gemeentelijke herindeling in 1993 naar de Schermer wa ren gegaan. Tot dat jaar behoorden deze molens, vanaf hun bouw omstreeks 1630, eeuwenlang tot Heerhugowaard. Goed om eens stil te staan bij dit verloren stukje Heerhugowaard dat door de herinrichting, uitgevoerd door Landschap Noord Holland, er weer bij staat alsof de tijd daar heeft stilgestaan. En zo hoort het ook rondom deze drie rijksmonumenten. Tot 1941 eigendom van de polder Heerhugo waard en toen overgegaan naar de provin cie en sinds 2000 is de Stichting Schermer Molens eigenaar. Oorspronkelijk hebben daar vier molens gestaan op een strook land aan de zuidzijde van de ringvaart langs de Huigendijk. Die strook liep door tot de brug over de ringvaart welke toe gang gaf tot het dorpje Rustenburg. Daarop stonden ook enkele dubbel be woonde arbeiderswoningen die samen met de strijkmolens een buurtschapje vormden behorend tot Heerhugowaard. De overkant (oostzijde) van de toenmalige brug heeft altijd tot Rustenburg behoord. Hier staat nu het hotel-café-restaurant De Gouden Karper. Bij de molens staan enkele informatiebor den. Die geven de indruk dat het hier om Schermer molens gaat. Alleen wordt ge noemd dat Heerhugowaard de bouw van die molens bij Rustenburg indertijd heeft betaald. Dat is niet helemaal juist. Dat be talen klopt wel, maar deze molens hebben nooit gediend om de Schermer droog te malen of te houden. Het zijn molens die door Heerhugowaard daar zijn neergezet, op indertijd Heerhugowaards grondgebied, en ze dienden al die eeuwen uitsluitend om Heerhugowaard droog te houden. Geen Schermermolens dus, maar Heerhugowaardse molens, altijd geweest en daarom is het de moeite waard aan dat verloren en vergeten stukje Heerhugo waard eens wat meer aandacht te geven. Hoe is dit voormalig buurtschapje met zijn molens en huizen aan de zuidzijde van Heerhugowaard, vastgeplakt aan het dorp je Rustenburg, indertijd ontstaan? Na de drooglegging van de Heerhugowaard Tekst: Henk Komen De voormalige Heerhugowaardse strijkmolens Ken L bij Rustenburg na het her stel van de oude situ atie in 2011. De zuid- sloot is uitgebaggerd en de bruggen zijn terug gekeerd.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 13