m ten. Op de foto is te zien hoe scholieren geïnteresseerd de sporen en vondsten van het veldonderzoek langs de Middenweg bekijken. De archeologen vonden hier bij De Horst houten balken die mogelijk ver wijzen naar een van de 17e-eeuwse bui tenplaatsen. Het hout moet nog precies gedateerd worden. Vondsten, foto's en tekeningen van ar cheologisch veldonderzoek worden overi gens naar het Provinciaal depot voor Bodemvondsten in Wormer gebracht. De Provincie werkt momenteel hard aan een nieuw depot. Dat Archeologisch Informatiecentrum komt in Castricum en wordt ingericht met een spectaculaire presenta tie over de archeologie van heel Noord-Holland. Dankzij al deze initiatieven komt archeologie tot leven. En dat is nodig, want onzichtbaar maakt kwetsbaar en erfgoed is bovenal van ons allemaal. kunnen in de bodem worden gevonden. Uit archiefbronnen en oude kaarten kan worden opgemaakt dat ook hier een handvol van dergelijke statige huizen, voorzien van bijgebouwen en een mooie tuinaanleg, heeft gestaan. Onderzoek gebeurt samen De ongeveer duizend professionele ar cheologen werkzaam in de Nederlandse archeologie, worden bijgestaan voor on derzoek en advies door amateurarcheolo gen die lokaal of landelijk verenigd zijn. Zij hebben een waarschuwende functie bij toevalsvondsten, ze ondersteunen ar cheologisch onderzoek of doen zelf on derzoek als de gemeente geen onderzoek kan of wil vereisen. Maar misschien wel de belangrijkste rol is het vergroten van draagvlak voor het verleden. Via uitgaven als de Overhaal en de Poldergeest en in het Poldermuseum wordt de archeologie van de regio zichtbaar gemaakt. De ge meente Heerhugowaard speelt daarin ook een waardevol rol. Door middel van on derzoek (zoals de recente studie naar de cultuurhistorie van het buitengebied), routes en evenementen worden burgers geïnformeerd over hun verleden. Daarbij worden de jongste inwoners niet verge- Rechts: De middeleeuwse bewo ners van voor de Grote Waard hebben ook hun sporen achtergelaten, zoals deze pot in het Poldermusewn laat zien. Scholieren bezoeken met veel interesse de opgraving bij De Horst. Ceciel Nyst werkt als archeolo gisch adviseur voor gemeenten bij Cultuurcompagnie Noord-Holland.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 12