ARCHEOLOGIE IN HEER HUGO WAARD, JAZEKER! Als ik vertel dat ik me bezighoud met de archeologie van Heerhugowaard trekken mensen regelmatig verbaasd een wenkbrauw op. Heerhugowaard is modern, is Stad van de Zon en is duurzaam, maar archeologie, nee, dat ligt er niet voor het oprapen. Wie goed kijkt ziet wel oude statige stol pen langs de Middenweg, een molen op de dijk en het mo numentale Veenhuizen achter de oude Groenedijk. En in derdaad, de Grote Waard heeft de meeste oude sporen weggespoeld, maar toch is er nog volop ondergronds verle den te ontdekken. De gemeente is verantwoordelijk voor de archeologische resten in de bodem. Sinds 2007 is dat wettelijk bepaald en geregeld via bestemmingsplannen. Ook het feit dat de verstoorder van de bodem het archeo logisch onderzoek betaalt. De gemeente zorgt voor een goede afweging of onder zoek nodig is door middel van de Archeologienota Erf Goed en de beleids- kaart. In de nota Erf Goed is onderscheid ge maakt tussen te verwachten en bekende vindplaatsen in de gemeente. Zo kunnen er prehistorische resten worden aangetrof fen, al is de kans erg klein. Op enkele duinruggetjes in de Broekhornpolder lig gen mogelijk sporen uit de Bronstijd of Ijzertijd. De kreekruggen en oeverwallen van de twee geulen die in het Neolithicum de gemeente doorsneden, kunnen be woond zijn geweest. Uit de periode dat Heerhugowaard een meer was, tussen cir ca 1248 en 1631, zijn vreemd genoeg nog geen vondsten van bijvoorbeeld scheep vaart en visserij bekend. Reeds bekende vindplaatsen zijn bijvoor beeld plekken waar molens hebben ge staan. Heerhugowaard kent een kleine vijftig verdwenen molens, waarvan de fundering veelal nog in de bodem is ach tergebleven. Bij De Draai zijn resten op gegraven van een 17e-eeuwse molen, om dat deze bedreigd werden door de geplan de ontwikkeling van de woonwijk. Ook sporen van buitenplaatsen uit dezelfde tijd Tekst en beeld: Ceciel Nyst Delen van het houten scheprad van windpol- dermolen De Draai ge vonden tijdens archeo logisch onderzoek.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 11