1.het beter geïnformeerd zijn en daardoor beter functioneren van mensen in de informatiemaatschappij 2. het beter begrijpen van mensen en het ervaren van verschillende culturen; 3. het bevorderen van het lezen en het gebruik van media, in het bij zonder bij het bestrijden van achterstand op informatie-, lees-, en taaiontwikkelingsgebied; 4. het bevorderen van participatie in het cultureel leven in de regio; 5. vrijetijdsbesteding. Verhuizing naar de Parelhof Een nieuwe bibliotheek met een heel bijzondere jeugdafdeling, tot stand gekomen in samenwerking met veel kinderen uit Heerhugo waard. Gestart in 2006 en daarna voorgezet. Kinderen komen graag, liggen lekker te lezen, raadplegen de ver schillende p.c.'s, ontmoeten elkaar, gaan aan de slag met verschillen de materialen en bekijken de tentoonstellingen. Ze blijven langer en ouders hebben moeite om hun kinderen mee naar huis te krijgen. De bibliotheek verandert langzamerhand van een opslag voor boe ken in een plaats, waar kinderen werken aan verbeelding en aan het verwerven van kennis. Een proces is in gang gezet waarin de jeugd bibliotheek zich transformeert in een ideeën fabriek voor en van kin deren. Kinderen maken samen met professionals informatie en verhalen toegankelijk, geven er betekenis aan en voorzien informatie van nieuwe contexten en inspireren zo andere kinderen. De "verhuizing" van boeken naar het nieuwe gebouw werd georgani seerd door kinderen van de Montessorischool. In een lange rij wer den de boeken naar de overkant gebracht. Op 8 december 2006 opent de bibliotheek haar deuren aan de Parelhof. De collectie stond in het vorige gebouw gesorteerd op au teur (romans) en sisonummer (informatief). In de huidige biblio theek staat de collectie ingedeeld op genre en in sfeereilanden. De bibliotheek vandaag is een gebouw van vier verdiepingen, met een totale oppervlakte van ca. 3.400 m2. Elke verdieping kenmerkt zich bovendien door een eigen sfeer en de bekende boekenauto van de jeugdafdeling is meeverhuisd. Deze auto gaat al een paar generaties lang mee. Bij de Stichting Openbare Bibliotheek Heerhugowaard zijn nu 38 medewerkers in vaste of tijdelijke dienst en 4 personen in dienst via een uitzendbureau. Bovendien maakt de organisatie gebruik van de diensten van 20 vrijwilligers die zeer verschillende werkzaamheden ver richten: bestuur, boekendienst aan huis, uitlening in tehuizen, onderhoud en be heer van de gebouwen, jeugdactiviteiten. Bibliotheek Heerhugowaard maakt vanaf 1 januari 2009 deel uit van Bibliotheek Kennemerwaard samen met de bibliothe ken van Alkmaar en Castricum. De nieu we organisatie bedient een werkgebied van ongeveer 175.000 inwoners, heeft 9 vestigingen en een enorme collectie van boeken, bladmuziek, cd's, games en dvd's. In totaal werken er binnen de orga nisatie ongeveer 130 beroepskrachten. Hoe ziet de toekomst er uit? De maatschappij verandert in hoog tem po. Zeker als het gaat om het gebruik van media en het begrijpen van hoe die media in elkaar grijpen. De bibliotheek als best bezochte publieke instelling vormt voor een groot deel van de bevolking, van jong tot oud, van Alkmaar, Heerhugowaard en Castricum een natuurlijke plek om die veranderende wereld te begrijpen. Een bi bliotheek die blijft hangen in oude dienst verlening en geen oog heeft voor die ver anderende omgeving is op termijn ten do de opgeschreven. De in het land best presterende bibliotheken hebben innova tie onlosmakelijk verbonden met hun dienstverlening. Bibliotheek Kennemerwaard wil zo'n bi bliotheek zijn, eigentijds en midden in de lokale omgeving. Zichtbaar, aansprekend en bereikbaar zijn daarbij de kernwoor den. Samenwerkingspartners: Basisscholen, speciale basisscholen, kinderdagverblijven, peuterspeelza len, naschoolse opvang, brede school, remedial teachers-groep H.H.waard., scholen voor voortgezet onderwijs, regionaal opleidingscen trum, consultatiebureau, Stichting Welzijnswerk (diverse afdelingen), IPA- BO, gemeente Heerhugowaard (o.a GOA), muziekschool, theater Stoepjee (jeugd), netwerk cultuureducatie, Probiblio, cultuurcentrum De Schakel, regionale thuiszorg, stichting Schrijvenswaard, Literair café, ar totheek, bibliotheken, Onderwijs Begeleidingsdienst. Op 31 december 2006 bestond de collectie van de Bibliotheek Heerhugowaard uit 106.152 materialen.(boeken, CD's, CD-Rom's) Naast de eigen collectie zijn 964 materialen gehuurd van Probiblio. Heerhugowaard heeft dan 49.750 inwoners waarvan er eind 2006 15.552 personen en instellingen stonden ingeschreven als lid van de bibliotheek. Bronvermelding: -Wie leest die feest, 25 jaar bibliotheek Heerhugowaard - 't Contact dd. 20-01-2012 geschreven door Jos Beers. -Jaarverslag Bibliotheek Heerhugowaard 2008

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2012 | | pagina 10