FLORIS V EN DE FRIESE DWANGBURCHTEN Het is niet iedereen bekend dat vlakbij de voormalige Heer Huygen Waert drie dwangburchten stonden die een belangrijke rol vervulden in de strijd tussen de Hollandse graven en de Friezen. We verplaatsen ons naar de 2de helft van de 13de eeuw, als Floris V zijn vader Graaf Willem van Holland (1234-1256) opvolgt als Graaf van Holland. Floris V is dan nog geen 2 jaar oud. Zijn vader kwam om het leven toen hij met zijn paard bij Hoogwoud door het ijs van de Berkmeer zakte, tijdens een veldtocht tegen de Friezen. De Friezen herkenden Graaf Willem niet, die ook tot Rooms-koning was gekroond en ook de opvolger zou worden van de Duitse Keizer. De Friezen vermoordden hem. Zijn sneuvelen staat niet te boek als heldhaftig zoals een echte edelman in een heroïsch gevecht betaamd, maar meer als gevolg van een noodlottige sa menloop van omstandigheden. Floris V nam de strijd van zijn vader tegen de Friezen over toen hij ongeveer 18 jaar oud was. Floris V was een ambitieuze jongeman. Hoewel hij zijn vader nooit gekend heeft, groeide hij waarschijnlijk wel op in een cultuur die gevoed werd wrok tegen de Friezen. De dood van zijn vader wilde hij wreken en wel zo snel mogelijk. Het komt tot een eerste treffen met de Friezen iets ten noorden van Alkmaar. Er werd in dat gebied om strategische redenen tus sen de zandrug van Alkmaar en de hoge geestgronden van Oudorp en Vronen (te genwoordig Sint- Pancras) een uitval dijk door het drassige land aangelegd. Over deze dijk ligt nu de Munnikenweg. De Friezen probeerden deze aanleg te ver hinderen. De slag vond plaats tussen Vronen en Oudorp. Ondanks grote verlie zen aan beide zijden, draaide dit voor Floris V uit op een mislukking en leidde uiteindelijk tot een totale rebellie van de Friezen tegen de Hollandse Graven. Tien jaar later, in 1282, had hij meer suc ces. Nu landde hij vanuit zee met een vloot bij Wij denes bij Hoom en versloeg de Friezen. Hij zocht en vond het lichaam van zijn vader in Hoogwoud en begroef het opnieuw in de abdij van Middelburg, in Zeeland. Maar de overwinning op de Friezen was niet afdoende. De Friezen ondermijnden zijn gezag voortdurend en waren opstan dig. Het bleek een porseleinen overwin ning en dat zinde Floris in het geheel niet. Zeker niet toen hij hoorde dat de Friezen ook hulp zochten bij andere ede len om tegen hem ten strijde te trekken. Dat was de reden voor Floris een plan te bedenken om de Friezen beter in bedwang te houden. Het beraad resulteerde in een plan zo snel mogelijk een verdedigingsli nie tegen de Friezen op te werpen. Het plan was een serie kastelen te bouwen aan de rand van het overwonnen gebied. Deze kastelen werden dwangburchten genoemd. Zij hadden de functie de Friezen in be dwang te houden. Enorm werk In 6 jaar tijd, tussen 1282 en 1288 liet Floris vijf dwangburchten bouwen. Voor die tijd was dat een enorme prestatie ze ker als men bedenkt dat het meeste werk met de hand moest worden gedaan. Bovendien werd er gebouwd terwijl de Friezen voortdurend aanvielen, want zij lieten dit natuurlijk niet zomaar gebeuren. Floris moet duizenden mensen aan het werk hebben gehad en nog eens zoveel om ze te beschermen tegen de aanvallen van de Friezen. Ook het vervoer van de materialen, de hele logistieke operatie er om heen, moet immens zijn geweest voor toenmalige begrippen. Floris maakte voor zijn verdedigingslinie gebruik van de al aanwezige West-Friese Omringdijk die ook op zijn gezag was gebouwd om het gebied tegen overstromingen te bescher men. De vijf dwangburchten die hij bouwde waren: Slot te Wij denes (Wijdenes), Kasteel Radboud Tekst: Joost van der Est Floris V

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 9