"ZUSTER" BAKKER Op een mooie zomermiddag praat ik met de 87-jari- ge mevr. Corrie Bakker in haar kamer in zorgcen trum "Hugo Oord". Zij woont daar sinds enkele ja ren en bij een kopje thee vertelt ze nog vol enthou siasme over haar werk als wijkverpleegster in het centrum van Heerhugowaard. Ze heeft daar 20 jaar - van 1963 tot 1983 - in veel gezinnen geholpen. Vandaar dat ze door de meeste medebewoners en an dere oudere Heerhugowaarders nog steeds wordt aangesproken met "zuster" Bakker. Hoewel geboren in Grootebroek op 25 november 1923, heeft ze haar kinder- en jeugdjaren doorgebracht in Heerhugowaard. Haar moeder was vaak ziek (heeft o.a. 6 keer een kindje verlo ren). Elke schoolvakantie mocht ze loge ren bij haar oom en tante Jaap en Duw Borst aan de Middenweg 259. Die had den daar zoals bekend een zaak in elek triciteitsartikelen (later Beemster Expert). Haar moeder zette haar op de trein en ze reisde met haar zusje via Hoorn naar De Waard, tot de spoorhalte op de Middenweg, ter hoogte van de toen nog bestaande melkfabriek Excelsior. Daar stopte de trein, waar mevr. Beynema zorgde voor de spoorbomen. Haar speelvriendinnetjes waren Jopie Ohms en Greetje en Nellie Tromp in de Hondenweg (nu Van Veenweg). De vader van Jopie was de hoofdonderwijzer meester Ohms. Die vond dat ze wel bij hem in de 6e klas kon komen. Zo be landde ze in 1934 op de school "Het Goddelijk Kind". Daarna ging ze net als zoveel meisjes in die tijd naar de naai school voor het lin gerie- en kostuumdi ploma. Ook was ze bij de scouting enige tijd leidster (baghe- ra) van een groep welpen. Omdat haar zus een opleiding in de zie kenzorg ging doen, bracht dat ook Come op een idee. In het Sint Antoniusziekenhuis in Sneek haalde zij haar diploma Ziekenverpleging A. In het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam kreeg ze de aantekening Kraamverpleging erbij en in Maastricht (ziekenhuis Sint Annadal) de vermelding Kinderverpleging. De bevoegdheid Wijkverpleging kreeg zuster Bakker ten slotte in 1958 aan de School voor Maatschappelijk Werk in Amsterdam. Haar eindexamen was op 10 juli 1958. Na elk behaald diploma moest zij haar persoonlijke draagspeld (insigne), bij wet geregistreerd onder nummer 49704, op sturen om de bijbehorende tekens te laten aanbrengen witte kruisbalken voor zie kenverpleging, het ooievaartje voor kraamverpleging, 2 witte stippen voor kinderverpleging en tenslotte 4 hoekjes voor de bevoegdheid wijkverpleging. Na de opleiding aan het werk Na het behalen van al deze diploma's had ze al snel een baan in het Zuid-Hollandse Nieuwkoop. Op haar brommertje moest ze soms halsbrekende toeren uithalen in het waterrijke gebied op de smalle brug getjes over de plassen. Die bestonden soms uit een paar planken zonder leu ning. Met vriezend weer was je je leven niet zeker. Na 5 jaar kwam daar ineens verandering tekst: Aimie Tamis-Laan Insigne verpleegster niet kraam-, kinder- en wijkaantekenii tg

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 5