De hongerwinter van 1944, jij was toen 5 jaar. Hoe zijn je herinneringen daar aan? Armoede was er direct niet bij ons. Mijn ouders hadden altijd wel genoeg te eten. Soms zie ik kinderen die met een kinder wagen of wandelwagen als vervoermiddel kranten huis aan huis bezorgen. Dan zie ik het beeld voor me van bakfietsen en hand karren die vanaf de Molenweg toen Voddenweg) tot ons café stonden. Ik zie mijn moeder nog elke dag een enor me grote ketel met bruine bonensoep be reiden. Een diep bord kostte een kwartje. Vele cafébezoekers smulden en smulden. Er waren er die wel drie borden naar bin nen werkten. Ook mochten ze vaak te gast blijven. Dat was het mooiste watje deze vermoeide en hongerige mensen kon aan bieden. De trekkende gasten waren zeer dankbaar. De mond tot mond reclame deed het toen al goed. Veel van deze men sen kwamen op de heen en terugweg, langs ons café als ze naar de kop van Noord Holland, vooral de Wieringermeer trokken. Ze gingen écht de boer op. Ze wilden graag aardappels, boter, kaas en tarwe bij tuinders en boeren kopen. De mensen die voor deze etensreis gekozen hadden, noemden deze route: Op naar de Noord De kop van Noord Holland en de Wieringermeer) Op welke manier worden je herinnerin gen gevoed. Je was nog erg klein om dit allemaal nog precies te weten? Mijn herinneringen komen uit de beelden die worden opgeroepen, soms ook door geluiden. Ook worden de herinneringen gevoed door verhalen van mijn ouders en van mensen om me heen. Eén van de bezoekers aan ons café was een zeer bekende vogelkenner, J.P. Strij- bos en hij schreef na de oorlog het boek ,"De Noord-vaarders" waarin ook het soepverhaal beschreven is Daar de naam van mijn vader en van het café en van de soep in het boek vermeld werden gingen mijn ouders naar de boe kenwinkel om dit historische boek te be machtigen. Dat boek heb ik natuurlijk ook gelezen. Wat heeft grote indruk op je gemaakt in die periode? Als ik 's avonds in bed lig en nadenk over de nachten van de tweede wereldoorlog dan hoor ik nog het geronk van de Engelse R.A.F. vliegtuigen die naar Duitsland vlogen om daar grote steden te bombarderen. Vooral het Ruhrgebied was een gebied dat vaak een doelwit was voor de Engelse bemanningen van deze oor logsvliegtuigen. Wist je wat die vliegtuigen gingen doen? Wat er precies gebeurde wist ik niet en wat er precies aan de hand was ook niet. Echt bang ben ik ook niet geweest. Wel weet ik dat ik een keer met mijn ouders onder de vloer heb gezeten. Als ik als jongetje 's morgens uit mijn bed kwam en naar buiten ging, lagen er elke dag lange slierten zilverpapier op de grond. Zes centimeter breed in diverse lengtes. Wat er met dat zilverpapier ge beurde wist ik niet, misschien is het via de juffrouw en de meester van school (het Goddelijk Kind) naar de missieposten in Afrika verzonden. Wat was de reden van dat zilverpapier? Het werpen van zilverpapier was bedoeld om het Duitse radarsysteem te verstoren. Op 12 oktober 1944 werd als represaille voor de aanslag op de spoorbrug de boerderij van C. Gootjes in Butterhuizen verbrand

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 54