"DAT IK DIT NOG WEET, IK BEGRIJP HET ZELF BIJNA NIET" Co Zut werd in 1939 aan de Hondenweg (nu Van Veenweg) geboren en is nog steeds gefascineerd door zijn herinneringen aan de oorlog. Herinneringen die als kind een ongelooflijke indruk op hem hebben ge maakt. In dit interview gaat hij nog eens terug naar zijn vroege jeugd en vertelt hij over zijn belevenissen Je bent geboren aan de Hondenweg, wat weet je daar nog van? De Hondenweg, nu de Van Veenweg, is de plek waar ik geboren ben. Het was ter hoogte van het huidige Gerard Dou- plantsoen. Daar stonden toen drie dubbele woonhuizen, gemeentewoningen, net zo als ze toen ook stonden aan de Midden weg in Heerhugowaard Noord, aan de Molenweg en aan de Rustenburgerweg. Om bij die huizen te komen moest je over twee bruggen. Wij moesten over de twee de brug. Onze buurtjes waren o.a. Families Tamis, Klaver en v.d Berg. Toen ik een jaar of vier was gingen we verhui zen. Wat was de reden van die verhuizing We verhuisden naar een café bij de spoor wegovergang aan de Middenweg, "Spoor- zicht". Mijn vader werkte bij Piet Zut, maar daar kon zijn gezin niet van leven. Het café gaf de mogelijkheid om bij te verdienen. Het is de woning aan de noordkant van de rails bij het begin van de weg naar het sportpark,"De Vork". Dit huis is onlangs verbouwd, nu woont de familie Komen erin. Achter ons huis stond nog een huis, waarin twee families woonden, zij werkten bij de melkfabriek "Excelsior". Aan de overkant van het spoor stond een klein wachtershuisje, met een puntdak en een plank waarop de wachter, meneer Bruin zijn boterhammen of pannenkoeken bewaarde. Soms kreeg ik een stukje pannenkoek. Waar merkte je aan dat het oorlog was in het café hing een landkaart waar glo baal met punaises de frontlinies werden aangegeven. Er stond ook een biljart in het café. De Duitse soldaten die gelegerd waren in Heerhugowaard waren niet de beroerdste en hadden bijna geen vijandi ge klus. Ze huisden in het perceel Middenweg 252 (hoek Middenweg van Veenweg) en 's middags gingen ze vaak naar het café van mijn ouders Arie en Gon. Daar werden de nodige biertjes ge dronken en er zijn vele potjes" op het groene laken uitgevochten. Ik zat toen zelf op de kleuterschool in de Sportlaan (dat heette de Nieuweweg, later was hier de muziekschool van Van Boxtel). Uit school liep ik naar het huis waar de soldaten woonden en dan mocht ik soms achterop de fiets bij een soldaat terug naar het café. Enkele jaren na de oorlog zijn wij verhuisd naar Middenweg 254, toevallig naast het huis waar de sol daten tijdens de oorlog in woonden. Welke oorlogsdaden herinner jij je nog? Op één van de oorlogsdagen werd de Hoornse trein tussen de Oostdijk en de Middenweg door Duitse vliegtuigen be schoten. Drie passagiers werden gedood door dit vuurgevecht. De doden en de resterende passagiers werden enige uren ondergebracht in het café van mijn ou ders. Gemma Groot Hongerwinter 1944. Op zoek naar voedsel

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 53