rolbasculebrug over den mond van de spoorweg haven te Den Helder en van de basculebrug over het Noordhollandsch Kanaal te Stolpen (Zijpe) had gegund aan de fa. A. Breed en Zn., voor een bedrag van 4288. Het bericht eindigde met: 'Het werk is bij overeen komst opgedragen. Inderdaad, te meer in de zen tijd, een mooi werk'. Vijf kinderen Vader André hield van het leven, weten zijn zoons. „Een gezellige prater, lustte een borrel en droeg graag mooie kleren." André en Geertje Beerepoot kregen vijf kinderen: Ad (geboren in 1938, getrouwd met Greet van Stralen), Jan (1940, Tiny Smit), Ans (1942, Anton Broers), Ria (1944, Jacques Leek) en Co (1948, Ineke Bakker). Een aantal schilders heeft jaren voor hem gewerkt. Een van hen was Jan Ranzijn, die later emigreerde naar Australië. Zelf schil derde André ook. „En hij wist goed werk binnen te halen." Eind 1950 breidde hij zijn zaak uit met een kleinhandel in schildersbenodigdheden en met een vervaardigingsbedrijf van verf. „Hij begon daarmee in de werkplaats ach ter zijn woning, Middenweg 286. Volgens ons was dit de eerste verfwinkel in Nederland", zeggen zijn zoons. Voor de klant maakte vader de verf op kleur. In de jaren vijftig waren er nog geen merken verf. Op zolder stonden vaten met kleurstoffen voor verf. Het was de tijd waarin de kwasten werden uitgeleend. „Die waren toen niet te koop." De verfwin kel wekte kritiek op in de schilderswereld. Dit nieuwe initiatief zou het einde beteke nen van het vak. Schilders zouden brode loos worden. Ook de landelijke schilders- bond Lucas had bezwaren. Toch werd de winkel een succes. De verfwinkel leidde tot een eigen postor derbedrijf. Advertenties in bladen als de Boer en Tuinder leverden veel bestellingen op. Menig pakketje is naar Zeeland ver stuurd. Dochter Ans stond vanaf 1956 in de verfwinkel. Diverse uitbreidingen volgden. Later nam broer Co haar plaats in en groei de de winkel uit tot de huidige Decorette. Brandweer en Deiko Ook maatschappelijk was vader actief. Bij de vrijwillige brandweer van Heerhugowaard klom hij op tot ondercom mandant. In die functie werd van hem schertsend gezegd dat hij 'het vuur rokend bestreed'. Met een sigaar in de brand. Het pand van jubile rend Schildersbedrijf Breed enkele jaren na de Tweede Wereldoorlog, Middenweg 286. Woonhuis en schilders werkplaats zijn gezet in 1906. André en Geertje Breed-Beerepoot met hun vijf kinderen. VInr. Ad (geboren in 1938), Ans (1942), Co (1948), Ria (1944) en Jan (1940).

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 51