nomen. Bij de Kamer van Koophandel liet André zich inschrijven als 'schilder en be hanger en aannemer daaiwan Hij zette de zaak voort als 'Schildersbedrijf A. Breed sinds 1912'. Vader, toen 62 jaar, deed het rustiger aan. Een jaar voor de overname was André getrouwd. In 1937, met Geertje Beerepoot (1913 1999). De plechtig heid was in Ursem, waar Geertje woonde. Ook drie andere broers van André gingen als schilder op eigen benen staan. Jaap be gon in 1936 in Haarlem met een schilders bedrijf. De aanzet voor deze stap was een omvangrijke klus die vader had aangeno men in deze stad. Dit bedrijf bestaat nog steeds, met nu de derde generatie. Zoon Cees (geboren in 1937) deed de zaak in 1995 over aan zijn zoon Cees (1967). 'Schildersbedrijf Jac. Breed en Zoon' is nu officieel gevestigd in Overveen. 'Aannemers van alle voorkomende schil derwerken, sedert 1936' staat op de websi te. Kort na de Tweede Wereldoorlog begonnen ook de broers Theo en Vincent met een ei gen zaak. Eveneens in Haarlem. 'Schildersbedrijf Fa. A. Breed Zonen sinds 1903' had standaard zo'n twintig schilders in dienst. Bij grote projecten werkten er veertig tot zestig schilders, zo als woningbouwcom plex Poelenburg in Zaandam. Theo ging altijd met twee sigarendozen naar de aanbestedin gen, met op de ach terzijde verschillende prijzen. Als hij de klus heel graag wilde hebben, kwam uitein delijk de sigarendoos met het lagere bedrag op tafel. Dit bedrijf bestaat niet meer. Jacques Breed (geboren in 1944), zoon van Vincent, zette het een kleine twintig jaar voort. Op zijn 40e volgde hij zijn hart en verhuisde naar Frankrijk. De naam 'Schildersbedrijf Fa. A. Breed Zonen sinds 1903' geeft aan dat grondleg ger Adrianus al voor zijn huwelijk en vesti ging in Heerhugowaard - beide in 1904 - actief was als schilder. Langedijker Groente Centrale Ook André Breed, de tweede generatie, haalde de krant. 'Het schilderwerk van het Veilingsgebouw der L.G.C. is gegund aan den heer A. Breed te Heerhugowaard', ver kondigde de Schager Courant op 30 juli 1940. De L.G.C. was de Langedijker Groente Centrale. Onder de kop 'Laagste inschrijver groot schilderwerk' liet de Schager Courant op 7 juni 1941 het volgende weten: 'De fa. A. Breed en Zn. te Heerhugowaard was de laagste inschrijver bij de woensdag j.l. te Haarlem gehouden aanbesteding van het verfwerk van een complex van 108 wonin gen te Haarlem voor rekening van de coöp. woningvereenigingEigen Woning" te Haarlem uit te voeren. De fa. Breed had ingeschreven voor een bedrag van 4860'. Op 8 augustus 1941 meldde de Schager Courant dat Rijkswaterstaat het 'verven van de basculebrug over het Heldersch Kanaal te Den Helder (De Willemsbrug), van de André Breed bij de be drijfsauto en de schil derswerkplaats met zijn zoons Ad, Co en Jan (v/m:). HEERHUGOWAARD LAAGSTE INSCHRIJVER GROOT SCHILDERWERK. De fa. A. Breed en Zn., Heerhugowaard was laagste inschrijver bij de Woensdag j.l. te Haarlem gehouden aanbesteding van hei verfwerk vn een complex van 108 wonin gen te Haarlem voor rekening van de coöp. woningvereeniging „Eigen Woning", Haar lem uit te voeren. De fa Breed bad ingeschreven voor eert bedrag van f 4860. De gunning is aangehouden.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 50