m grote schilderwerken die Adriaan had aan genomen. Ze verbleven in kosthuizen en keerden eens in de veertien dagen terug naar Heerhugowaard. Vader maakte dan op zondag met hen de aanbestedingen. Jaap heeft ze eens geteld en kwam tot liefst 42 kosthuizen. Breeds Warenhuis Oudste zoon Adriaan stapte om gezond heidsredenen uit het schildersvak en begon in 1929 met Breeds Warenhuis, schuin te genover het ouderlijk huis. Verf werd in die tijd zelf vervaardigd. Verven als lood- menie en zinkwit werden met poeders aan gemaakt. Adriaans ogen konden daar niet tegen. Financieel geholpen door vader opende Adriaan zijn winkel in een gloednieuw pand. Zoon Jos (1948) zette het warenhuis voort tot in 1980. Vader Adrianus had er flink de wind eron der bij zijn jongens. Zoon Vincent moest zich een keer verstoppen in een kast toen de Arbeidsinspectie controleerde op het bouwwerk. Vincent was nog te jong om te werken. Op zijn 16e moest hij al zelfstan dig naar bouwvergaderingen. Als het werk ver van huis was, ging Vincent met de trein. Met de fiets als de klus dichter bij huis was, bijvoorbeeld in Amsterdam. Een opvallende advertentie verscheen op 6 december 1930 in de Alkmaarsche Courant. 'Aanbesteding', stond er in grote letterste Heerhngowaard. Het ging om 'het bouwen van vier woningen aan één blok, voor rekening van de heer A. Breed'. Deze huizen zijn in 1931 gezet aan wat nu de Frans Halsstraat is, direct achter het toenmalige woonhuis en de schilderswerk plaats. In dit - verbouwde - rijtje wonen nu kleinzoon Co en zijn vrouw Ineke Bakker. Ook de bouw van de vier huizen is een goed voorbeeld van de ondernemersgeest van Adrianus Breed. Veelvuldig haalde hij in de jaren dertig de kolommen van de plaatselijke krant. Het ging meestal over aanbestedingen. In april 1931 besteedde de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht het 'verven van den metalen bovenbouw van spoorbruggen, draaischijven, weegbruggen, overkappin gen enz. voor 1931' aan. Ingekomen waren achttien biljetten, waaronder van 'A. Breed te Heerhngowaard' voor 66.333. Laagste inschrijver was H. Pothoff te Groningen (f 52.880), de hoogste J. Misset te Hilversum (f 69.450). Niet al het werk hoefde hij buiten Heerhugowaard te zoeken, zo geeft dit krantenbericht uit 1936 aan. 'De bouw van drie woningen met een winkel in één ge bouw voor rekening van den heer G. J. Specken, hetwelk vorige week werd aanbe steed en waarbij toen de gunning is aange houden, is wat betreft het timmer- en met selwerk thans gegund aan J. Borst te Heerhugowaard voor 5994 en het schil derwerk aan A. Breed voor 647, het elec- trische licht aan J. Borst voor 128'. Opstandje Hij stond bekend als een harde zakenman. Zijn calculaties waren altijd scherp. Dat kwam in de jaren dertig tot uiting bij een opstandje in het eigen dorp. Spandoeken op een kar spraken duidelijke tekst: 'A. Breed en Zonen, hard werken en lage lo nen Met de trein ging Adrianus door het hele land naar zijn werken. Elke dag kwam hij weer thuis. Onderweg bad hij de rozen krans. Met de kerk wilde hij niets meer te maken hebben, maar hij was wel gelovig. Zoon André (Andreas) nam in 1938 het bedrijf over. Officieel was dat op 1 maart. André, de tweede generatie, was toen 29 jaar. Al direct na de lagere school had va der hem ingelijfd. Vanaf zijn 14e was André overal in het land te vinden als uit voerder op de werken die vader had aange- Tijd voor een pijpje. Links André Breed (1908-1973).

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 49