46. Dokter Post Adrianus Breed had dus voorjaar 1906 een bouwterrein verworven. De koopakte ver meldt twee opmerkelijke voorwaarden. 'Het op het te verkochte te stichten huis moet zeven meter verwijderd staan van de sloot aan den Middenweg'. Met voorts de 'verplichting het huis te stichten als woon huis en schilderswinkel'Adrianus wist dus wat hem te doen stond. Zeker weten dat hij daaraan, met al zijn daadkracht, niet zal hebben getwijfeld! Als nieuwbakken Heerhugowaarder begon Adrianus als dorpsschilder. In 1909 kende de gemeenteraad 'het schilderwerk bij dok ter Post' toe aan schilder Breed. De andere vier schilders - Dirkmaat, Schouten, Pascha en Schouten - kregen ieder een van de vier scholen te schilderen. Zo ging dat in die tijd. Eveneens de Schager Courant meldde in 1915 de uitslag van de aanbesteding van het timmer- en schilderwerk van een nieuw te bouwen boerenwoning aan de Hasselaarsweg. Het schilderwerk was be groot op 194 gulden. Adrianus zat daar zes gulden onder. Hij was niet de laagste. De volledige uitslag van deze aanbesteding luidde: I. de Zijp, Noord-Scharwoude 235; A. Pelt, Oudkarspel, 225; D. Nap, Oudkarspel, 224; M. Zijp, Zuid- Scharwoude 198; G. Dirkmaat, Heerhugowaard, 194; A. Breed, Heerhugowaard, 189; M. Smit, Zuid- Scharwoude, 179; P. Kamp, Heerhugo waard, 165 en G. Modder, Nieuwe Niedorp, 140. Ruzie met kerk Dat Adrianus Breed vanaf de jaren twintig over de dorpsgrenzen keek, had onenig heid met de kerk als aanleiding. Deze ru zie zegt veel over zijn standvastigheid. „En over zijn koppigheid", lachen zijn kleinkinderen die als ondernemers in zijn voetsporen zouden treden. Door een ge schil over de zondagse zitplaats brak hij, autoritair als hij was, met de Dionysius- parochie. Het dorp sprak er schande van. Steeds minder kreeg hij te schilderen in het dorp. Zijn vrouw Antje wilde verhui zen, naar Haarlem, maar Adrianus liet zich niet wegjagen. Het lukte hem om een goe de naam op te bouwen bij grote opdracht gevers. Vijf zoons kwamen bij hem in dienst. Het huwelijk schonk Adrianus en Antje ne gen kinderen: Adriaan (1905-1964, trouw de met Anne Wester), Jaap (1906-1992, Corrie Koomen), André (1908-1973, Geertje Beerepoot), Vera (1909-1971, Piet Komen), Paulus (1911-1915), Theo (1912 1971, Martha Oud), Vincent (1914-2004, Annie Schouten), Nel (1916-2002, Mart Bruin) en Reina (1919-2004, Jan Konijn). Allen zijn geboren in Heerhugowaard. Vaak werkte Adrianus voor de Nederlandse Spoorwegen. Flinke klussen was het schilderwerk van stations in Amsterdam, Zwolle en Groningen. Zoon Jaap, de op een na oudste, moest al op zijn 18e jaar naar de hoofdstad. Hij moest voor schilders zorgen om het Centraal Station op te knappen. Op de beurs nam Jaap werklieden in dienst. Het was de tijd van de stoomlocomotie ven. De kappen van de staalconstructies waren beroet. Een heel karwei om de kap pen schoon te krijgen en in de verf te zet ten. Jaap kreeg een rijksdaalder per week, leert het familieboek 'Breed uitgemeten'. Na zijn huwelijk werd dat 30 gulden. Zonen werden het land in gestuurd naar de André Breed schildert op een dak, samen met een collega. De klus is bijna af. Sigaret in de brand.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 48