45. rend te werk. In 1906 noemde hij zich 'meesterschilder'. Dat blijkt uit een nota riële akte. Dit pas ontdekte document le vert verrassende informatie op. Op 9 mei 1906 zette hij zijn handtekening bij notaris H.B. Gottmer te Obdam en daarmee werd hij eigenaar van een perceel grond aan de Middenweg, ter grootte van 17 are en 5 centiare. In de - dus al meer dan 100-jarige! - geschiedenis van Schildersbedrijf Breed is dit een uiterst ge denkwaardige aankoop. Op dit perceel liet hij snel daarna een huis en schuur bouwen. Dit is Middenweg 286, de plek waar het schildersbedrijf zich sterk zou ontwikke len. Het aangekochte perceel staat dan te boek als 'bouwterreinVoor de 17 are en 5 cen tiare ontving Jacob Volkers Klaaszoon, landman te Veenhuizen, een bedrag van 716,39. Het bouwterrein was eerder deel van een stuk weiland van 4 hectare, 50 are en 60 centiare dat Jacob Volkers - als zeg maar speculant - had gekocht van Coen- raad Ursem, landeigenaar te Obdam. Eerder behoorde het weiland tot de Bickerplaats. Deze nabij gelegen boerderij is gesloopt in 1937. De laatste boer op de ze grote stolp was Klaas Kruijer. Op de plek van de Bickerplaats staat nu een wo ning. Hierin was eerder een zuivelwinkel gevestigd. (1850-1919) hertrouwde met Aris van Ammers (1853-1925), eveneens schilder. Krengenslager Als kind ventte Adrianus 's winters in Westwoud vlees uit met de hondenkar. Stiefvader Aris van Ammers was ook kren genslager. Hij slachtte doodgeboren kalve ren en verdronken schapen. Op eigen be nen in Heerhugowaard slachtte Adrianus ook schapen. Dat deed hij op zolder, waar een hakblok stond. De eerste jaren in Heerhugowaard waren moeilijk, weet de familie. „Opa is wel eens lopend naar Ursem gegaan voor een paar centen van schoonmoeder. Het was een schande om een knoop in de kerken- zak te doen." Moeilijk of niet, Adrianus ging voortva- Adrianus Breed (links) met een groep schilders bij de keet op een werk. Adrianus (1875-1961) is de grondlegger van Schildersbedrijf Breed. Hij vestigde zich in 1904 in Heerhugowaard. Ook twee zoons staan op de foto. Vierde van links Jaap, vijfde van links Adriaan. De foto da teert van rond 1925. Woonhuis met werk plaats én vier nieuw woningen er achter. Adrianus Breed liet dit huizenblok bouwen in 1931. Het adres is nu Frans Halsstraat.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 47