SCHILDERSBEDRIJF BREED 100 JAAR Met de vierde generatie aan het roer viert Schildersbedrijf Breed in 2012 het 100-jarig bestaan. Overgrootvader Adrianus Breed vestigde zich in 1904, bij zijn huwelijk, in Heerhugowaard. Al direct begon hij toen met schilderen. De eerste jaren slachtte hij ook schapen, als extra inkom sten. Over deze eerste periode is in de familie niet veel be kend. Pas vanaf 1912 zal de grondlegger van de jubileren de onderneming volledig verder zijn gegaan met een vol waardig eigen schildersbedrijf. Breed Schilderwerken verhuisde in 1978 van de Middenweg 286 naar Industrie straat 2. Wie op zoek is naar 'ambachtelijk vakmanschap met moderne technieken' kan terecht op bedrijventerrein Zandhorst. Op de vertrouwde plek in het oude cen trum is de verfwinkel die oorspronkelijk behoorde bij het schildersbedrijf onder de naam Breed Interieur uitgegroeid tot een Decorette-showroom met een compleet woonassortiment. Met als leidraad 'helder en eenvoud'. Voor de drie broers Ad (geboren in 1938), Jan (1940) en Co (1948) - de derde gene ratie - staat opa Adrianus Breed (1875 1961) bekend als een grote, statige man. Met een snor. Maar vooral als iemand met durf en ondernemingsgeest. Hij keek ver der dan Heerhugowaard, honderd jaar ge leden een boerendorp met diverse plaatse lijke schilders. Adrianus Breed had geen bank achter zich, maar kreeg toch na verloop van tijd schil derwerk in het hele land. Hij verwierf gro te klussen her en der in Nederland. Zoals stations, bruggen, scholen en woning bouwprojecten. NS en Rijkswaterstaat wa ren belangrijke opdrachtgevers. Geen won der dat zijn zoon en opvolger André (1908-1973) zich 'aannemer van schilder werken' noemde. Dubbel woonhuis Dat opa lef had, bewijzen de archieven. Aanvullend onderzoek voor dit artikel in de oude leggers van het Kadaster bevestigt dat Adrianus Breed zeer ondernemend was. Op 28-jarige leeftijd kocht hij een dubbel woonhuis in Heerhugowaard. Hij woonde toen nog in Westwoud, zijn ge boorteplaats. Op 6 januari 1904 werd hij eigenaar van Middenweg 124 en 126. Metselaar Maarten de Vries kreeg er 850 voor. Bij deze ene aankoop zou het niet blijven. Adrianus Breed roerde zich in latere jaren flink op de Heerhugowaardse markt van onroerend goed en ontpopte zich tot een projectontwikkelaar in het klein. Van meer dan tien woonhuizen is hij eigenaar ge weest. Het dubbel woonhuis Middenweg 124-126 staat nog steeds in zijn - nagenoeg - oor spronkelijke vorm. Deze koop gebeurde een maand voordat Adrianus Breed trouw de. Het huwelijk was op 3 februari 1904 in Ursem, de woonplaats van zijn bruid Antje Braas (1881-1953). Het paar ging direct daarna wonen in Heerhugowaard. Niet in het dubbele woonhuis, maar noordelijker, Middenweg 264a. Vlak in de buurt waar het schildersbedrijf zich zou ontplooien. Adriaan had Antje leren kennen dankzij zijn werk. Hij schilderde de Bavokerk van Ursem, zij was daar kerkwerkster. Zodoende. Het was niet merkwaardig dat Adriaan schilder werd. Dat was zijn vader Ariën (1848-1875) uit Westwoud ook. Vader overleed toen Adrianus een half jaar oud was. Moeder Pietertje Portegijs Tekst: Ed Dekker Foto's: familie Breed Een van de oudste fo to's van woonhuis en schilderswerkplaats. Adrianus Breed kocht in mei 1906 het perceel als bouwterrein aan en liet dit pand zetten. Volgens de koopover eenkomst moest het huis zeven meter ver wijderd staan van de sloot langs de Middenweg.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 46