STRAATNAMEN IN DE HEEMRADENW1JK In de jaren 70 van de 20e eeuw behoorde Heerhugowaard tot een van de snelst groeiende gemeentes van Nederland. Verschillende nieuwe wijken ontstonden, waaronder ook de Heemradenwijk. Wie waren deze heren die wij van de straatnamen kennen en wat is hun connectie met Heerhugowaard? Hiervoor doen wij een stap terug in de geschiedenis van het ont staan van de polder. Door in te gaan op de bedijking van de Heerhuygenwaard komen wij meer te weten over enkelen van hen. Jonkheer Floris van Teylingen, burge meester van Alkmaar en de stadssecretaris van Alkmaar, mr. Nanning van Foreest, vatten het plan op om de Heerhugowaard te bedijken. In het begin van de 17e eeuw kon men - na de oorlog met Spanje -de steden weer zien opbloeien. Hierdoor werden steeds meer mensen van agrarische producten af hankelijk en had men te weinig landbouw grond om ze te kunnen voeden. Tevens wilde men bewoners niet naar het buiten land (Duitsland) laten vertrekken om daar te werken terwijl ze liever in Nederland wilden blijven. De hoge heren hadden door handel en kaapvaart rijkdommen op gebouwd en men had geen andere moge lijkheid om het geld te beleggen, behalve in landbouwgronden. In 1612 was de Beemster bedijkt en kon men behoorlijk profiteren van de grond. Men speculeerde dus op hetzelfde succes met de aanleg van de Heerhuygenwaard. De belangrijkste re den om te investeren was dus om in één klap veel te verdienen! De aanvraag voor een bedijking moest naar de Raad van State en de Reken kamer gezonden worden ter goedkeuring. Voor de toestemming van deze organen had men dus mensen nodig die mee wil den betalen aan de nieuwe bedijking en hun invloed bij de verschillende instanties geldig konden maken. De beraming voor de nieuwe polder bedroeg ca. 600.000 gulden. Op 9 april 1624 werd door de koopman Hans van Loon een aanvraag ingediend voor een octrooi ter bedijking Een jaar later, in april 1625 werd dit octrooi inder daad verleend. Om dit te bereiken had men verschillende invloedrijke mensen bereid gevonden het project te onderteke nen en er aan mee te willen betalen; onder andere twee leden van het Ridderschap, een lid van de Staten-Generaal, twee bur gemeesters van Amsterdam, een secretaris van Alkmaar, een president van de Hoge Raad, een lid van de Raad van State, een burgemeester en een Schepen van Alkmaar, twee adellijke heren (behorend tot het Hollandse Ridderschap)een koopman en een Rekenmeester van Holland en Westfriesland. Dit noemt men - zoals wij nog zullen zien- een geweldig staaltje "netwerken". Tekst: Petra Cevat Rechts de twee initia tiefnemers voor de drooglegging van de Heerhuygenwaard, Jonkheer Floris van Teylingen (boven) en mr. Nanning van Foreest

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 43