-■ [Cl n AU Verlaat al heel vroeg een hoefsmid op Verlaat 40. In 1649 kreeg hij van het pol derbestuur toestemming om een travalje te bouwen.5 Een travalje is een houten raam werk waarin de hoefsmid het paard vastzet dat hij beslaan wil. Indertijd was Frans Tauber (1851-1935) er hoefsmid. Daarna was G. Ens de bewoner. Het pand is nog niet zo lang geleden gesloopt en ver vangen door nieuwbouw. Het Verlaat had behalve een smid ook een aparte wagenmakerijDie zat in de stolpboerderij Verlaat 5. Zijn naam was Evert van der Berg en na zijn overlijden in 1834 nam Evert Iedenburg uit Opmeer zijn wagenmakerij over. Verlaat 5 bleef tot 1874 een wagenmake rij. Toen kwam Pieter Slotemaker, maar hij was timmerman. Later kennen we dit pand als de winkel van Klaas Krap (- 1957)-6 Dan was er natuurlijk ook een smederij in Veenhuizen aan de Kerkweg. Daar zat op nummer 34 rond 1900 grof- smid Daniël Streng-man (1838-1916) en zijn vrouw Aaltje Lindeboom (1843- 1915). Zij kwamen in 1880 vanuit Hoom naar Veenhuizen. In 1912 verkocht hij zijn smederij aan Aris Rentenaar (1888-1975). Een wagenmakerij is het echter nooit ge worden. In het centrum van Heerhugowaard was meer behoefte aan een wagenmakerijEr hebben er verschillende gezeten. Vanaf omstreeks 1850 schakelde men in Heerhugowaard over van veeteelt naar tuinbouw. Een veeboer had gemid deld zo'n vijftien tot twintig hectare weiland en er waren er die meer dan veertig bunder had den. De veeteelt gaf aan weinig mensen werk. Een tuinbouwer kocht echter niet meer land dan hij met zijn schop kon omspitten. Een groot areaal aan weiland werd ge scheurd en verkocht aan kleine tuinbouw- bedrijfjes. Zo kon het land in Heerhugowaard aan veel meer mensen werk geven. Vanaf 1850 begon het aantal inwoners in de Waard dan ook snel te stij gen en de behoefte aan smederijen en wa genmakerijen nam daarmee toe. De vroegere smederij van Rentenaar in Veenhuizen De wagenmakerij van Jacob Met op een foto nil pint. 1900. Geheet links de smederijAvagenmakerij. In het midden de woning van de familie Met en rechts Itet rijtuigenmagazijn. De kinderen zijn Jan en Corrie Met.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 39