bij het afkalven van een koe een geboren kalf dood ging. Wanneer het gezond ge boren was, werd het geslacht. Voor een gedeelte werd er gehakt van gemaakt en de rest ging "de pot in". De eerste melk van de afgekalfde koe was voor het kalf en eventueel voor de koe zelf daar deze melk, biestmelk, niet geschikt is voor le vering aan de fabriek. De tweede dag ge bruikte men de melk ook wel om "biest- pankoek" te bakken, lekker en mals van smaak, en wat geel van kleur. En zo komen wij weer bij het volgend voorjaar aan, wanneer de koeien de wei weer ingaan De nieuwe tijd Toen harkmachines en hooischudders in de handel kwamen en het handwerk ei genlijk te veel tijd kostte, werd door baas Jan Ursem twee jaar een schudder en zo'n harkmachine gehuurd van P. Wonder, die toen woonde op het veehouderijbedrijf van de familie Kuiper aan de Middenweg 433. In de dertiger jaren werd er gespro ken over "het bos van Wonder". Dit was met een oppervlakte van 2.10 hectare het laatste stuk bos in de Heerhugowaard. Nadien werd door Jan Ursem zelf een hooischudder en een hooiharkmachine aangeschaft, en later ook een maai- machine. Eigen "spuitje" Simon Borst zijn loon was elk jaar met een gulden omhoog gegaan. Toen hij op 10 mei 1918 huwde, 26 jaar oud, verdien de hij netto fl. 13,- in de week met vrije huishuur en één kop boter ('A kilo). Via "kleingrondbezit" werd het mogelijk een eigen "spuitje" te kopen. Dat ging via een commissie van de gemeente die be keek of je een betrouwbaar en ijverig per soon was. Zo ja, dan werd een lening door de gemeente beschikbaar gesteld. Hij kocht een huisje van 6 bij 6/4 meter met een tuin van 13 are groot en een klein schuurtje voor de prijs van fl. 2000,- De gemeente gaf hiervoor een lening van fl. 1800,- en fl. 200,- moest met eigen geld betaald worden. De lening werd af gelost in 20 jaar met 2 gulden in de week. Maar toen in de crisisjaren de aardappelen en kool niet meer opleverden dan 0,60 cent per 100 kilo, viel het toch zwaar zelfs dit geringe bedrag op te brengen. Later wist hij vlak achter zijn huis nóg nog een stuk grond te kopen voor fl. 2000,-. (Het was een walakker1 van 25 snees2 voor fl.80,- per snees). Toen moest er nog een schuur komen, bestemd om in de winter kool en groente in op te slaan. Niet té groot gebouwd en van hout want een stenen schuur zat er voor een kleine onbemiddelde tuinder niet in. Door geld te lenen was het mogelijk in de winter een paar koeien op stal te zetten. Door de Veenhuizerweg voor weinig geld te kun nen pachten in de zomer kon hij, met af- valgroente erbij, het daar gewonnen hooi goed gebruiken voor zijn koeien. De melk en boter had je zo zelf en van de gelever de melk aan de fabriek had je nog wat ex tra inkomsten. Weer later kon hij in de zo mer een paar koeien aanhouden op het stukje land achter zijn huis. In de crisisja ren (1930 -1940) bestond de mogelijkheid als zelfstandige in de baggerregeling te gaan, wat met een gezin van negen kinde ren wél uitkomst bracht. Dan moest je bij een tuinder van 's morgens zeven uur tot één uur in de middag sloot- en bagger- werk verrichten tegen ƒ13,- per week plus wat goedkope boter. In de dertiger jaren werd het bedrijfje nog uitgebreid door 2.50 bunder tuingrond te huren. In het begin van de veertiger jaren toen de kinderen wat groter werden, begon het iets beter te worden maar de zorgen ble ven. Toen Simon Borst 65 jaar werd en AOW ontving heeft hij zijn tuingrond van om en nabij 3 bunder aan zijn zoon overgedaan maar bleef tot zijn tachtigste jaar nog op het bedrij fje meewerken wanneer dat no dig was, want stil zitten was er niet bij. In 1971 is hij naar 't Huis ter Kimme ge gaan, waar hij na 67 jaar werken, goed gezond, blij van geest en bar tevreden nog jaren van een welverdiende rust heeft kunnen genieten. 1. Walakker Stuk bouwland tegen een slootkant gelegen 2. In de kop van Noord Holland werd de Schagense snees ge bruikt die een opper vlak had van 232 m2

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 37