DEEL 3 VAN STOLPBOERDERIJEN IN HEERHUGOWAARD IS VERSCHENEN Het derde en laatste deel over de geschie denis van de Heerhugowaardse stolpboer derijen van de auteur Henk Komen is ver schenen. Het eerste deel, over Heerhugowaard-zuid, verscheen in 2007. Het tweede deel, over Heerhugowaard- midden, verscheen in 2009. Deel drie be schrijft de geschiedenis van de boerderijen in Heerhugowaard De Noord en Veenhuizen die staan en gestaan hebben aan de Middenweg vanaf de Hasselaars- weg, aan de Donkereweg, de Hasselaars- weg, de Westerweg, de Laanweg en de Laanderweg, de bebouwing aan het Verlaat, de A.C. de Graafweg, de Schapen- weg, de Frik, de Veenhuizerweg, de Groenedijk, de Dijkweg, de Kerkweg en de Waarddijk. In meer dan 130 verhalen passeren zo'n tweeduizend Noordenders en Veenhuize- naren van toen en nu de revue. We lezen waar ze woonden en werkten en met wie ze verwant waren, hun lief en leed en alles wat de geschiedenis in de afgelopen 380 jaar - van 1631 tot 2011 - met deze Waarders heeft gedaan.Verteld wordt over verbrande boerderijen, over het ontstaan van De Noord, de kerk, over broodbak kers, grutters en herbergiers, over armoe de en vliegende tering, maar ook over een stoomtrein die een boerderij in brand zet te, over het Tolhuis aan de Clamwech, de schoolmeesters in De Noord en Veen- huizen, over cafés met namen als Roskam, De Tijd, De Nachtegaal, Het Fortuin, De Zwaan en 's Lands Welvaren. Op een gemakkelijk leesbare manier wordt geschreven over jonkvrouwen en luitenants in De Noord, over moord en brand op Rozenhout, over de ondergang van slot Torenburg en het drama aan de Wilde Kust en over de gravin van Nassau aan de Veenhuizerweg. Wie weet nog van slikkers en modderlingen en van darinck- delven op de southberch-ackers aan de Hasselaarsweg? De afzonderlijke verha len over de stolpboerderijen worden voor af gegaan door een algemeen verhaal over de geschiedenis van Heerhugowaard. Hierin nuanceert de schrijver de volgens hem bestaande gemeenplaatsen over de Waardse historie, zoals dat de vroegere armoede in de Waard het gevolg zou zijn geweest van de slechte grond, evenals de vele bossen die in de Waard stonden en dat er pas een economische opleving kwam door de komst van de spoorweg en de kunstmest. Heerhugowaard kende al in de 18e eeuw een rijke boeren elite en er stonden meer hofsteden in de Waard dan tot nu toe bekend was. Stuk voor stuk boeiende, niet eerder geschreven verhalen over de Waarders zelf. Het boek is voorzien van ruim 280 foto's. Een namenregister verwijst naar de perso nen die in dit boek zijn genoemd en een boerderijenregister verwijst naar de adres sen van al de boerderijen die in de drie delen van deze serie zijn beschreven. Vanaf 3 oktober ligt het boek in de Waardse boekhandel. De prijs is 32,50. Een aamader! Henk Komen stolpboerderijen in Heerhiy owaard, hun eigenaren en bewoners

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 32