voor de school) Men kon nu beginnen met de nodige stappen die voor de start van een school nodig zijn: grond aankopen door de gemeente, bestellen van een pre fab school, aanstelling van de leraren. Henk Huits is vanuit de Achterhoek de eerste directeur geworden. Bij zijn aanstel ling had hij drie wensen: een ruime wo ning voor zijn grote gezin, een volkstuin en hij wilde zelf de naam Don Bosco ULO) aan de nieuwe school geven. Al zijn wensen werden ingewilligd. De werkelijke start De prefab lokalen konden echter niet op tijd worden geleverd. Om deze reden zijn de eerste twee groepen in de zaal van Jac. Baars aan de Middenweg begonnen (voor heen café de Hengstman, nu bewoond door de fam. Rood). De eerste leerkrach ten waren Jan Tamis en Jan Bosman. Zij gaven de eerste paar maanden les in de zaal en in het café, achter de tapkast met als achtergrond een rij sterkedrank-flessen. Ze gaven alle lessen, zelfs zangles. De opening van de RK ULO school "Don Bosco" vond plaats op 19 december 1959. Na 2 jaar (1961) verrees er een tweede se rie van 3 noodlokalen en waren er 6 leer krachten werkzaam. In 1962 werden de eerste 15 examenkandidaten afgeleverd van de 3-jarige ULO. Het examen werd afgenomen in de zaal van de "Heer van Jericho". In februari 1965 moesten alle leerlingen van de zesdeklassen die naar de Don Bosco ULO wilden toelatingsexamen doen. Wij, leerlingen van de Jozefschool uit Heerhugowaard Noord, moesten dit doen in de noodlokalen aan de Molenweg. Spannend was het. We moesten zinnen ont leden, woord benoemen en weten wat per soonsvorm en gezegde was. Veel te moei lijk voor mij. Bovendien had ik van een aantal van die vragen/ondei-werpen nog nooit gehoord. Gezakt was mijn idee, Don Giovanni Bosco (1815-1888) (Ook wel bekend als Don Bosco; Johannes Bosco; Joannes Bosco; John Bosco; Giovanni Bosco; Giovanni Melchior Bosco; John Melchior Bosco.) We noemen hem hier voor het gemak: Don Bosco. Don Bosco was een Italiaanse priester die grote bekendheid verkreeg om zijn zorg voor de toekomst van de arme jeugd. Hij werd op 16 augustus 1815 ge boren in Becchi een klein dorpje vlakbij Turijn. Hij was zoon van een arme boer. Zijn vader overleed toen hij 2 jaar was. Kort daarop, toen hij de lagere school volgde, overleed een vriendje. Gebeurtenissen die zijn verdere leven zouden tekenen. Als kind liet hij duidelijk blijken het priesterschap te ambiëren door op kermis sen, waar hij optrad, zijn voorstelling te beginnen met gebed. Tussen de acts door bracht hij ook een verkor te versie van de laatste preek van de pastoor ten ge hore. Na het seminarie werd hij in 1841 tot priester gewijd. Zijn aanspreeknaam was Don Bosco. Hij werd priester in Turijn. Een in die tijd snelgroeiende stad waar arme plattelanders werk trachtten te vinden. Slechte behui zing, werkeloosheid, armoede was het gevolg. Het leidde ook bij de jeugd tot sociale wantoestanden. Don Bosco trok zich het lot van deze jeugd aan en gaf hun les en onderdak. Dit was het begin van zijn jeugdwerk. Snel groeide zijn initiatief. Honderden zwerfjongeren verbleven bij hem. Hij kreeg hulp van anderen, 'Salesianen' ge noemd, naar Franciscus van Sales, een man met een groot hart voor hulpbehoe venden. Hij reisde stad en land af om hulp te organiseren voor 'zijn kinderen'. Hij zorgde dat ze werk kregen, sloot ar beidscontracten en bouwde huizen, waar de arme jeugd kon opgroeien tot ge schoolde werkkrachten, eerlijke mensen en goede Christenen. In 1846 stichtte hij het eerste oratorium van de Heilige Franciscus van Sales. In 1859 begon hij de Congregatie van de Salesianen van Don Bosco, door Paus Pius IX in 1874 erkend. In 1876 werd de Gemeenschap van de Salesiaanse Medewerkers op gericht. Zijn werk groeide wereldwijd uit. Op 31 januari 1888 stierf hij in Valsalice. In 1929 werd zijn lichaam overgebracht naar de kerk van Maria, Hulp der Christenen, in Turijn. In 1934 is hij heilig verklaard door Paus Pius XI. Bron: Stichting Matypages

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 28