DE MAARTEN KALISBRUC Het buurtschap de Butterhuizen was gele gen op een uitloper (landtong) van de Beverkoog en behoorde lang tot het grond gebied van Sint Pancras. Rond 1625 vatte men het plan op om de Heer Hugo Waard droog te malen. Bij de aanleg van de ringdijken doorkruis te men deze uitloper. Hierdoor kwamen de behuizingen en een deel van de landerijen binnen de Ringdijk van de Heer Hugo Waard terecht, terwijl de overige landerij en aan de overkant van de Ringvaart, in de Beverkoog, lagen. Jarenlang moest men voor de bedrijfsvoe ring gebruik maken van een schuit om dat land te bereiken. In 1875 lieten twee toenmalige bewoners van de Butterhuizen: Maarten Kalis en Jan Heddes, de houten rijbrug aanleggen, die op de foto zichtbaar is. De bedrijfsvoering kon toen per as plaats vinden. De brug is gesloopt in augustus 1938, dit in verband met de kanalisatie van de vaarroute Omval-Kolhorn. Hierbij wer den de betrokken boeren in de gelegenheid gesteld om hun 'overzeese gebiedsdelen' te ruilen tegen land in de polder Heerhugo- waard. De boerderijen. Te zien aan het model, is de rechtse boer derij erg oud. Mogelijk is het één van de oerboerderijen. Deze boerderij werd be woond tot 1865. Daarna bleef het gebouw in gebruik als schuur en stal. In 1935 werd deze boerderij, tegelijk met een hoeve die een paar honderd meter meer naar rechts stond, gesloopt. De laatst genoemde boer derij werd tot dan bewoond door de fami lie Cees Gootjes. Beide boerderijen moes ten plaats maken voor de aanleg van de Provinciale weg. (tot die tijd was de rijweg boven op de Ringdijk, wat op de foto zichtbaar is) De linker boerderij werd in 1863 gebouwd door Maarten Kalis. In 1901 werd hij opgevolgd door zijn zoon Kees en ging wonen in een huis, wat hij tussen de beide boerderijen op de foto had laten bouwen, (omdat de foto vóór 1901 werd genomen is het huis daarop niet zichtbaar). In 1973 werd een iets meer naar links ge legen boerderij, toen bewoond door Frans Spaan jr., gesloopt ten behoeve van de aanleg van de Westtangent van Heerhugo- waard. De linker boerderij (én het woon huis gebouwd in 1901) werd in 1992 ge sloopt, omdat men de Provinciale weg (Westerweg) wilde ver breden. En daarmee verdween een stukje bebouwd "oud Sint-Pancras" binnen de polder Heerhugowaard. De Maarten Kalisbrtig omstreeks 1900

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 26