overeengekomen. Zijn kaperijen legden hem geen windeieren. Met de andere leden van het verbond breidde hij zijn vloot langzamerhand uit tot wel 30 schepen met 1000 man bemanning. Plundering van Texel Een geuzenvloot van 34 schepen voer in maart 1571 onder bevel van Laneelot van Brederode het Marsdiep binnen en 2- ging in de Waddenzee bij Texel voor anker. 3' Zo'n 150 mannen gin gen op zondag 25 maart aan land. Ze hadden het vooral gemunt op de ka tholieke kerken. Die van Den Burg, De Waal, De Koog, De Westen, Den Eloom en Oosterend werden beschadigd of door brand verwoest. Elet schoutshuis aan de Vismarkt ging in vlammen op, en ook in het begijnenklooster in Den Burg werd brand gesticht. Begin april zeilden de watergeuzen naar Dover, waar ze voor anker gaan. Dover fungeerde in die perio de als schuilplaats voor de geuzenkapi- teins. Een zieke Laneelot voert het com mando over twintig schepen. De Piraten Encyclopedie meldt dat Laneelot half april het commando, hij is sinds 23 september 1570 be velhebber, overdraagt aan Ruychaver, een van de leden van het ver bond van vijf. De drei gende aanwezigheid van deze vloot is voor Alva en Bossu aanlei ding om de stad Amsterdam te dwingen een vloot uit te rusten tegen de watergeuzen. De gevreesde Spaanse soldaten, de tercio's, werden in Alkmaar ge legerd. Alva vreesde namelijk een invasie in Holland van watergeu zen met steun uit Frankrijk en Engeland. Een droevig einde Ook onderling was er bij de watergeuzen voortdurend onenigheid. Als Lumbres na maanden afwezigheid terugkeert op de vloot, weigert Laneelot zich onder zijn gezag te plaatsen. Hij blijft de rang van admiraal voeren. Later krijgt Lumey de touwtjes in handen van de vloot. Van Brederode is dan echter al weer actief in het Eemsgebied. Ze smeden het plan Den Briel te overvallen en Delfzijl en Appingedam, maar het plan lekt uit. Laneelot is op 1 april 1572 niet in Den Briel maar terug in Holland waar hij helpt met de verdediging van Haarlem. Na de val van Haarlem is Laneelot van Brederode samen met gouverneur Wig- bolt Ripperda op bevel van Don Frederik, zoon van Alva, op 20 juli 1573 onthoofd in Schoten bij Haarlem. De oudste zoon van Laneelot, Reinoud trouwt met een dochter van Johan van Olden-barnevelt, de raadspensionaris, en ligt in Veenhuizen begraven. Het graf van Reinoud van Brederode bij de kerk van Veenhuizen Lancelot van Brederode Gehuwd op 26 augustus 1555 met Adriana van Treslong, dochter van Albert van Treslong en Catharina van Berkenrode, vrouwe van Veenhuizen. Hij huwde onder huwelijkse voor waarden. Kinderen: 1. Reinoud van Brederode, geboren in 1557 en overleden op 7 januari 1633 in Den Haag, is begraven in Veenhuizen Hij huwde Geertruid van Oldebarnevelt, dochter van de raads-pensionaris Johan van Oldebarnevelt en Maria van Utrecht. 2. Hendrik van Brederode geboren voor 20 juli 1573 3. Catharina van Brederode, geboren voor 20 juli 1573 4. Anna van Brederode, overleden 22 augustus 1602 5. Adriana van Brederode, overleden 1610 Bronnen: Dr. J.C.A. de Meij Dr. J. W. Wijn De watergeuzen Het beleg van Haarlem

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 25