DE AFKOMST VAN REINOUD VAN BREDERODE 22. In het kerkje van Veenhuizen staat het praalgraf van Reinoud van Brederode. Voor een man van adel is dat een vreem de plek! Want edelen werden in die tijd in kerken of abdijen begraven. De link naar Veenhuizen ligt bij zijn moeder Adriana van Treslong, dochter van Albert van Treslong en Catharina van Berkenrode, Vrouwe van Veenhuizen. Veenhuizen was dus familiebezit en dat zal ook de reden zijn dat hij verkoos om daar begraven te worden. Reinoud van Brederode, geboren 1567 en gestorven 7-1-1633 in Den Haag, was een telg uit een roemrijk Hollands adel lijk geslacht. Hij was het eerste kind en de oudste zoon van Lancelot van Brede rode. Deze Lancelot was een van de 10 bastaardkinderen van Reinoud III van Brederode. Na erkenning door Reinoud III, werd Lancelot wettig halfbroer van Hendrik van Brederode (1531-1568) en mocht hij ook de achternaam Van Brede rode voeren. In de duinen bij Santpoort (gem. Haarlem) staat de Ruïne van Brederode, het kasteel dat lange tijd door de familie Van Brederode is bewoond. Reinoud zal zijn vader Lancelot maar weinig hebben gezien. Lancelot van Brederode was geuzenleider. Oorlog voe ren was in die tijd voor een geus een da gelijkse bezigheid en dus was Lancelot altijd op pad. Lancelot van Brederode -1573) De geboortedatum van Lancelot is niet bekend. Waarschijnlijk is dat het gevolg van zijn bastaardstatus bij geboorte. Zijn carrière was wel glans rijk. Lancelot van Brederode werd vice-ad- miraal bij de geuzen en kapitein in het leger van Lodewijk van Nassau. Dus net als zijn halfbroer Hendrik een be langrijk geuzenleider. Samen met de ba ron de Montigny stond Lancelot bekend als "een der schoonste verzetstrijders". Maar deze filmsterrenstatus hielp hem Viffrtt niet toen hij in 1573 in Haarlem werd onthoofd op bevel van Don Frederik, zoon van de hertog van Alva. Lancelot stond bekend om zijn edel karakter. Hij correspondeerde met Willem van Oranje en vocht mee in de Slag bij Heiliger lee in het leger van Lodewijk van Nassau. Na het overlijden van zijn beroemde half broer Hendrik - de Grote Geus - in Horneburg bij Recklinghausen, komt Lancelot meer in de schijnwerpers van de geschiedenis te staan. Met vijf andere edelen sluit hij op 15 augustus 1569 een verbond. Doel van het verbond: Alva ver jagen. Geen piraten maar kapers Lancelot was als geuzenkapitein lang ac tief in de Waddenzee en de Eems, een zeegebied dat toen druk bevaren werd. Veel koopvaardijschepen passeerden van uit de Oostzee en waren uiteraard een aantrekkelijke prooi. De watergeuzen wa ren geen piraten maar kapers en Lancelot was een van de be langrijkste kaperkapi teins. Dat betekende niet dat hij veel gezag en invloed had of dat er naar hem werd geluisterd, iedere kapitein volgde zijn ei gen koers. Lancelot was gezagsgetrouw en stond veel van zijn oorlogsbuit af aan Willem van Oranje, zoals dat ook was Joost van der Est Rechts: Reinoud van Brederode 1567-1633 De handtekening van Lancelot van Brederode

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 24