EXCELSIOR 20. 100 jaar geleden, de eerste melkfabriek in de Waard Tot 1980 bevond zich in de gemeente Heerhugowaard een melkfabriek. Een melkfabriek? Werd daar melk gemaakt? Nee, daar werd melk van koeien verwerkt tot zuivelproducten o.a. 'losse' melk of melk in flessen, gepas teuriseerd of gesteriliseerd en natuurlijk ook kaas (bijproduct: wei) en boter (bij product: karnemelk). Wat in vroeger tij den op menige boerderij al gebeurde n.l. boter en kaas maken, werd later in de zo genoemde melkfabriek machinaal gedaan, dus in het groot. Men maakte daarnaast ook in toenemende mate gebruik van de vakkennis op het gebied van de zuivelbe reiding en het leren omgaan met speciale machines. Onder andere door werkne mers aan te trekken die een opleiding op dit gebied hadden gehad op o.a. een zui- velschool. Deze geschoolde mensen kon men vooral goed gebruiken voor het werk in een melkfabriek wanneer de directie en het bestuur modernisering op het oog hadden. Ook in Heerhugowaard e.o. waar ook heel wat melkveehouders hun bedrijf had den, zagen de boeren wel wat in de stich ting van een melkfabriek. In heel wat dor pen bestonden die al. In de 19e eeuw was er immers veel belangstelling in het be drijfsleven voor techniek, mede door de mogelijke toepassing van stoomkracht en weer later electriciteit. Zo kwam het dat in het jaar 1912, dus ongeveer 100 jaar geleden, een stoomzuivelfabriek zou wor den gebouwd in Heerhugowaard. Deze zou dan moeten komen aan de westkant van de Middenweg, dichtbij de destijds 'bewaakte overweg' waar de spoorlijn tus sen Heerhugowaard en Obdam de voor noemde dorpsweg kruiste. Op de gevel van de melkfabriek kwam de naam Excelsior te staan, wat zo iets betekende als: die hogerop wil die streeft naar groei en toenemend belang; dat werk! Deze fa briek was het gezamenlijk bezit van de aangesloten boeren die aan deze fabriek hun melk leverden. Het was dus wat men noemt: een coöperatieve zuivelfabriek. De te verwerken melk werd gedurende tal van jaren in bussen van 40 liter bij de boeren opgehaald door melkrijders, aan vankelijk met paard en wagen, later met vrachtauto's. Dit gebeurde zowel 's och tends als 's avonds na 'meikerstijd'. Tegelijkertijd werden weer lege bussen met hetzelfde nummer bij de boerderij neergezet. De boer moest wel zorgen dat Ton Schotten Zuivelfabriek Excelsior met directeurswoning aan de Middenweg bij de spoorwegovergang. Pint. 1915. De direc teurswoning staat er nog, Middenweg 333.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 22