onder Oudorp in de Oudorperkom. Drie van de vier strijkmolens hebben vanaf 1632 tot 1941 gedraaid echter molen H verloor rond 1918/1919 zijn kap en wie ken en heeft toen een tiental jaren alleen als woning dienst gedaan. De familie Dudink, Dirk Dudink en Hendrika van Schagen met hun kinderen zijn er op 15 april 1934 gaan wonen. Zij hebben er met hun kinderen, Trees, Jan, Siem, Tiny, Niek en Rika gewoond tot augustus 1941. Het was een gedwongen vertrek voor de familie. Zij moesten de molen verlaten omdat deze in de weg stond voor de ver binding die gemaakt werd tussen een deel van de Raaksmaatboezen en die van de Schermerboezem. De molenkaai waarop de molen stond moest voor de gemeen- legging van beide boezems doorgraven worden. Molen H werd na precies 310 jaar afgebroken. Niet alleen deze molen moest wijken ook enkele woningen en de herberg "de Rustende man" van dhr. Kok, waar vroeger de trekschuit aanlegde, zijn verdwenen om plaats te maken voor de nieuwe samenvoeging van beide ringvaar ten en de Gerard Veltmanbrug. De Strijkmolens aan de Zeswielen Aan de Zeswielen of zoals in die tijd ge noemd de Nieuwe- of Hoornsevaart zijn zes strijkmolens gebouwd met daarbij één polderwatermolen van de polder Oudorp. De strijkmolen werden aangeduid van west naar oost als molen A, B, C, D, E en F. Molen F is al in 1688 verbrand en is nooit opnieuw opgebouwd. De overige vijf hebben allen gedraaid tot september 1941Ook hier aan de Hoornsevaart veranderde in 1941 veel door de gemeenlegging van de boezems in het kader van het West-Friese kanalen- plan. Molen A en de schutsluis de "Zeswielen" moesten beide wijken. Molen A werd gedemonteerd en getrans porteerd naar het Openluchtmuseum bij Arnhem om daar weer opgebouwd te worden. Maar is daar helaas door oorlogs handelingen verbrand. 19. De strijkmolens achter Oudorp. Van de vier molens achter Oudorp zijn er in het verleden twee betaald door het Geestmerambacht en twee door de Waard. Van deze vier molens is er nog één over. Dat is de Ambachtsmolen en ontleend zijn naam omdat deze is gebouwd op kos ten van het Geestmerambacht. De overige drie zijn in 1941 gesloopt in het kader van de kanalisatie van West-Friesland. Op de plaats waar de molens hebben gestaan ligt nu het verbrede deel van de ringvaart Alkmaar- Kolhorn. Ook het daar gelegen buurtschap bij Oudorp moest in zijn ge heel verdwijnen om het nieuwe kanaalvak Huigendijk- Omval aan te sluiten op de ringvaart van de Heerhugowaard. Gesloopt werd alle aan de Breelaan gele gen bebouwing, huizen, winkeltje, boer derijen en de bekende herberg het Hengelaartje van de R Leering. Ook ver dween de Heerhugowaardbrug en de Breelaan zelf werd een doodlopende weg. De Heerhugowaardbrug met de Breelaan vormden samen eeuwen lang de toe gangsweg tussen Alkmaar en West-Friesland. Acht molens al 70 jaar als woning Van de oorspronkelijke veertien strijkmo lens zijn er twaalf die 310 jaar lang de Raaksmaatboezen bemaalden. Molen F verbrandde in 1688 en molen H verloor kap en wieken in 1918/1919. Van al deze molens zijn er nu nog acht over. Deze acht molens dienen dit jaar al 70 jaar lang als woning. Het zijn monumenten van een lang verleden en zijn voor het beheer nu allen ondergebracht bij de Molenstichting Alkmaar e.o.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 21