Om aan alle gekibbel een einde te maken gaven de commissarissen op 12 juni 1634 een eindregeling mee. Als in de toekomst weer een geschil ontstond dan moesten de beide polders voor de gezamenlijke kos ten half om half bijdragen. Deze eindregeling is nooit nodig geble ken. Beide partijen waren tevreden met de veertien strijkmolens en deze situatie zou nog 310 jaar voortduren. De Langereis is nog lange tijd als spuikanaal in gebruikt gebleven en werd later bemalen door het stoomgemaal, gebouwd in 1895 bij Aartswoud. Het West-Friese kanalenplan Nooit meer zijn er na de geschillenrege ling strijkmolens bijgebouwd. Wel zijn er molens geheel of gedeeltelijk vervangen na brand of ouderdom. Het West-Friese kanalenplan welke moest bijdrage tot een groot scheepvaart verkeer binnen de Westfriese omringdijk werd be gin jaren 30 ter hand genomen. Dit is let terlijk en figuurlijk. Vele arbeiders hebben in de werkverschaffing aan dit grote en in grijpende project deelgenomen. Twee bekende kanalen uit die tijd zijn het kanaal de Stolpen- Schagen- Kolhorn en het kanaal Alkmaar Kolhorn. De laatst ge noemde heeft in 1941 de waterhuishou ding rond de Heerhugowaard grondig ge wijzigd. Een deel van de Raaksmaatboezen is bij de Schermerboezem gevoegd. Gevolg hier van is het verdwijnen van de strijkmolens en het weghalen en verleggen van sluizen rond de Heerhugowaard en bij Alkmaar. De strijkmolens bij Rustenburg De vier bij Rustenburg gebouwde strijk molens, genoemd van oost naar west, mo len H, I, K en L, sloegen het water direct vanuit de ringsloot uit in het Schermeer. In het caertboek van Baert Claesz is deze situatie heel duidelijk te zien. Het caert boek van Baert Claesz is van 1632 (in be zit van het Poldermuseum). In dit boek te kende hij alle landen op met de daarop be staande bebouwing die na de droogma king eigendom werden van de polder Heerhugowaard. Toen een paar jaar later in 1634/35 het Schermeer werd drooggemaakt konden de molens het water vanuit de ringsloot van de Heerhugowaard niet meer direct in de Schennerboezem uitmalen. Er is toen een molenkolk aangelegd binnen de West- Friese omringdijk dwars door het dorp Rustenburg. Door deze kolk werd het wa ter naar de boezemsloot gevoerd welke deel uitmaakte van de nieuwe droogmake rij de Schermer. Voor alle duidelijkheid, de boezensloot van de droogmakerij de Schermeer liep niet in zijn geheel rond de hele Schermeer maar eindigde juist bij Rustenburg en eindigde aan de westkant De vier strijkers bij Rustenburg. Achteraan links molen H zonder roeden en kap De jam. Dudink, een dag voordat zij de molen moesten verlaten in augustus 1941. V.l.n.r Vader Dirk Dudink, staand vooraan zoon Niek, staand daarachter zoon Jan. Zittend in de deuropening moeder Hendrika van Schagen met naast haar haar dochtertje Rika. Staand met witte strik en witte kousen dochter Tinv naast haar broer Siem en achter deze twee staat dochter Trees van de familie Dudink.

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 19