STRIJKMOLENS STAAN 70 JAAR IN RUST Vele Westfriezen kennen natuurlijk het oude karakteristie ke polderlandschap waar de polders Heerhugowaard en de Schermer elkaar ontmoeten. Op deze plek, in dit kenmer kende polderlandschap, staan al eeuwenlang een aantal in middels monumentale strijkmolens. Drie molens bij Rustenburg, één molen achter Oudorp en de vier molens aan de Hoornse vaart, tussen Oudorp en Alkmaar. Het was september 1941, dit jaar 70 jaar geleden, dat na een ingrijpende wijziging van de boezems de molenaars van deze molens hun arbeid moesten beëindigen. Door de ge- lij klegging van de Schermerboezem met een deel van de Raaksmaatboezem hebben de molens hun functie verloren. En zo staan er nu nog een achttal strijkmolens van 70 jaar nadien als stille getuigen van 310 jaar verdienstelijke ar beid in de waterhouding tussen de Raaksmaat- en de Schermerboezem. De Groote Zuyder Waert, gebied van me ren en eilanden tussen Schagen en Huygendijk, met zijn omvangrijke water oppervlak kon heel veel water bergen. Als het waterpeil toch te hoog werd kon het te veel aan water, via de enkele eeu wen daarvoor aangelegde uitwaterings- sloot, de Langereis afgevoerd worden naar de Zuiderzee bij Aartswoud. Toen in 1627 begonnen werd met de droogma king van de Heerhugowaard ging dat ten kostte van de waterberging capaciteit van het merengebied waar deze droogmakerij deel van uit maakte. Een geringer water oppervlak betekende immers een snellere stijging van het water als alle aanliggen de landen hierop hun water afvoeren. Het waterbeheer Bij het droogmaken van een meer draait alles om het waterbeheer tijdens en na de droogmaking. Zo ook hier. Rond de nieu we polder werd allereerst een dijk gelegd met daarbuiten een ringsloot die in ver binding staat met het al bestaande oude watergebied. Dit waterafvoersysteem en waterberging is de boezem van de nieu we polder. Deze ringsloot zal altijd nodig zijn om het nieuwe kostbaar verworven land droog te houden en om het in droge perioden van water te voorzien. Toen de plannen bekend werden om het meer de Heerhugowaard droog te maken, maakte het polderbestuur van het Geestmerambacht hiertegen grote bezwaren. Zij waren n.l. bang dat door de verklei ning van de Raaksmaatboezem, waarvan de nieuwe ringsloot na de inpoldering van de Heerhugowaard deel uitmaakte, het waterpeil te veel zou stijgen. Niet alleen het Geestmerambacht maar nu ook de nieuw drooggemaakte polder Heerhugo waard sloeg het water uit op de sterk ge reduceerde Raaksmaatboezen. Men was bang dat de oude bestaande dijken zoals o.a. de Oosterdijk van het Geestmerambacht het niet zouden houden. De bedijkers hielden hier rekening mee en hadden de ringsloot voldoende breed en diep aangelegd. Het Geestmerambacht echter ging niet akkoord met de afmetin gen van de nieuwe ringsloot en zij maakte opnieuw bij de bedijkers van de Waard hun bezwaren kenbaar. De Langereis, al eeuwen de afvoersloot van de Raaksmaatboezem functioneerde maar ten dele. Deze was door zijn ondiep tes lang niet toereikend om het vele water in korte tijd af te voeren. Hier was echter het Geestmerambacht zelf schuldig aan. Het Geestmerambacht had niet voldoende zorg besteed aan de Langereis om zijn spuicapaciteit te waarborgen en hebben die laten dicht slibben. De Langereis en de bouw van strijkmolen werd een punt van jarenlange heftige discussies (ruzies) tussen de besturen van de beide polders. Geschillen op bestuurlijk niveau van pol derbesturen met de bedijkers die polders bouwden kwamen in die tijd terecht bij de commissarissen van de Staten van Holland. Wat is een strijkmolen? Een strijkmolen is een watermolen met een zeer geringe opvoerhoogte, die het water als het ware "wegstrijkt" van de ene tekst en beeld: Henk Kauw, medewerker Poldermuseum en archief

De Overhaal: historisch magazine Heerhugowaard | 2011 | | pagina 17